miten linux pois koneelta?

kundi

koneella on suse mutta.. formatoin c: aseman ja asensin xp:n uudelleen..
vielä näkyy että suse vie 20gigaa kovo tilaa..
millä saan ne pois?
PartitionMagic 8.0 :lla ei onnistunut..

11

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porkkana

      Esimerkiksi fdiskillä (linux) partitiot pois. (p,d,w,q)

      Googlella löytyy niputtain ohjeita tähän..

    • windowsissa

      ole käyttis-levyssä se että alusta joku osio käyttämään ntfs:ää? silähän sen saa pois

    • laittamatta

      ei kannata mitään harrastelija käyttiksiä tukkia koneeseen kun on oikeitakin olemassa.onneksi tulit järkiisi ja asensit ainoan oikean käyttiksen.

      • vaan

        Microsoftin markkinamies taas huutelee. Taitaa koko aloitus olla sinun.


      • ChainX

        Jos (huom. jos) Linuxin vain saa toimimaan 100%:sti (kaikki laitteet) on se huomattavasti parempi kuin Windows (Siis muissa asioissa kuin pelaamisessa, niitä kun ei oikein ole.). Linux tosin tarvitsee valtavasti aikaa pikku asioiden säätämiseen/opiskeluun, johon kaikilta ei valitettavasti löydy aikaa tai taitoa. Myöskään tekstipohjainen shellissä säätäminen ei vain kaikille sovi.

        Linuxin laitetuki laahaa, komponentista riippuen, tavallisesti vuoden tai pari jäljessä verrattuna esim. mitä se on Windows:lla (Jos Linux enemmän yleistyisi niin tämä ongelma korjaantuisi nopeasti). Koneeseen usein uutta osaa ostavalle tämä on suuri ongelma. Vanhoja komponentteja sisältävän koneen omistajalle taas ei.

        Juuri huono laitetuki ärsyttää itseäni linuxissa eniten. Se, että ensin pitää katsoa mitä laitteita kyseinen Linux sillä hetkellä tukee ja vasta sen pohjalta voi tehdä kone/laiteostoksensa, ei oikein ole hyvän käyttöjärjestelmän piirre. Windows:ssa laitetuki ei ole ongelma, ostit sitten minkä laitteen tahansa, sillä jokainen laite on varmasti joko suoraan tuettu tai heti toimiva ajuri tulee laitteen mukana.

        Kunhan laitetuki asiat saadaan Linuxissa tulevaisuudessa kohdalle polkee se Windows:n välittömästi suohon. Tosiasia kuitenkin on, että tällä hetkellä Windows on, eritasoiset käyttäjät huomioon ottaen, se parempi vaihtoehto.


    • on taas vaudissa!

      nyt saatte kuullu taas windowssin "vioista" kun linux nassikat tulee kertomaan kaikenlaista paskaa vaikka linuxia ei verrata edes win98 joka pyyhkii limpuilla pyllyä.

      • vauhdissa

        Wintoy-kakarat taas riehuvat. Laitapa oikein faktoja kehiin niin katsotaan paljonko todellisuudessa tiedät


      • kun sinä vielä
        vauhdissa kirjoitti:

        Wintoy-kakarat taas riehuvat. Laitapa oikein faktoja kehiin niin katsotaan paljonko todellisuudessa tiedät

        pyörit paskat vaipassa kotona lattialla että se siitä yläasteesta.mitä faktoja nasu haluaa?


      • paskassa
        kun sinä vielä kirjoitti:

        pyörit paskat vaipassa kotona lattialla että se siitä yläasteesta.mitä faktoja nasu haluaa?

        vieläkin. Ainakaan mitään ei yläasteelta päähäsi tarttunut.


      • mitä lapsena koulussa
        paskassa kirjoitti:

        vieläkin. Ainakaan mitään ei yläasteelta päähäsi tarttunut.

        on puhuttu kun ei sielä mitään järkevää opetettu ikinä mistä olisi hyötyä aikusena.ymmärrän kyllä että vielä muistat kun sielä pyörit mutta katsotaan 15 vuoden päästä uudelleen.en nyt jaksa minkään kakaran kanssa väitellä että hyvästi kasvata karvat ja katsellaan uudelleen kun olet päässyt vaipoista.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1475
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1464
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe