Iltalukiosta, vastatkaa.

ööö?

Voiko joku selventää voiko näin tehdä? Olen lukenut espanjaa kaksi kurssia ja ilmoittauduin kolmannelle kurssille silloin kun se alkoi, mutta työn takia en ole päässyt tunneilla käymään sen ensimmäisen tunnin jälkeen. Ensin ajattelin lukea sen etänä mutta kiinnostuskin sitten lopahti ja oikeastaan en ole kirjaa pahemmin availlut. Nyt olisi koe tulossa ja mietin, että voinko vain olla menemättä sinne vai olisiko pitänyt jotenkin ilmoittaa etten tule kokeeseen tai etten ole kurssilla enää? Vai onko se niin että jos en mene kokeeseen on asia sillä selvä?

Vähän pihalla olen aina näistä systeemeistä, ja on minulla vielä toinenkin kysymys jonka voisin nyt tässä samassa kysyä. Koskien tuota opintokorttia. En ole saanut parilta opettajalta kurssinumeroita opintokorttiini, koska olin silloin ulkomailla kun kokeita jaettiin takaisin. Siitä on jo aikaa ja huomasin eilen etten ole niitä pyytänyt. Onko tuo opintokortti sellainen, että siellä on ihan välttämättä näyttävä kaikki kurssinumerot, vai haittaako jos siellä ei ihan kaikkia ole merkittynä?

Voi kun joku osaisi kertoa.

2

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hape

      Vähän tylsä vastaus, mutta en oikein keksi muuta keinoa kuin kysyä sieltä omasta koulusta. Eri kouluissa on niin eri systeemit, ettei mitään yhtä ja ainoaa vastausta voi antaa.

      Esim. tuohon opintokortti juttuun ei voi sanoa juuta eikä jaata koska meillä ei mitään opintokorttisysteemiä edes ole vaan kurssisuoritukset ilmestyvät koulun nettisivuille, josta ne voi itselleen printata jos tarpeelliseksi katsoo.

    • minultakin

      Paras todellakin, että kysyt omasta koulustasi. Kaikki toimivat niin eri tavalla.

      Ainakin meidän koulussa asia on sillä selvä, jos vain ei mene kokeisiin. Olisi kuitenkin kohteliasta ilmoittaa opettajalle, koska aina on mukavampi tietää, mikä kokeisiin osallistujien määrä on. Voi olla tilatarpeita, tietää monistaa papereita sopivasti tms. Laita vaikka sähköposti, ei ole vaikeaa.

      Opintokortilla en luulisi olevan paljon väliä. Tiedot on atk-rekisterissä kumminkin. Jos siellä jostain syystä sattuisi olemaan virhe, olisi helpompi selvittää, kun sinullakin olisi tieto kortissasi. Meillä ainakin voi toimistosta saada opintokorttiin merkityksi kurssiarvosanan, jos sen siihen haluaa, vaikka olisikin missannut kokeen palautuksen. Mutta tuskinpa sillä mitään väliä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe