Vaikeusasteet?

-SF-

Ei meinaa ratketa tämä Turun Sanomissa 4/2 ollut sudoku. Vaikeus on 2/5 mutta en saa onnistumaan säädetyssä ajassa...

6--5-8-24
-2-4-7---
--7------
-652-----
9-43-62-8
-----469-
------1--
---8-5-7-
28-7-3--9

Jäin miettimään tuota vaikeusluokittelua, miten se tehdään? Onko kenelläkään tietoa?

Ratkaisu on samassa lehdessä mutta en ole luntannut vielä. Jatkan...

3

1759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratkoja

      Ei meinannut minullakaan ratketa millään edes toisen ja kolmannen asteen yhtälöitä pyörittelemällä. Piti sitten vaan tyytyä alkeisteorioihin ja katsoa ruutu kerrallaan voiko johonkin ruutuun laittaa vain yhden numeron. Heti kun löysin yhden tälläisen niin loppu oli luvatun helppoa. En ollut laittanut keskimmäisen 3x3 ruudukon vasempaan alakulmaan 1:stä. Olisi tietysti pitänyt löytyä heti, mutta kun vaikeissa Sudokuissa ei tälläisiä helppoa paikkoja ole alkutilanteissa yleensä lainkaan. Taitaa olla sama ongelma sinullakin.

      Luokitus on oikea, sillä ratkeaa ihan mekaanisesti ekan asteen kaavoilla. Meinasi kyllä usko välillä loppua kun mikään ei purrut. Eli ihan hyvä Sudoku.

      • -SF-

        Sen ykkösen olen siihen saanut, mutta se ei ole vienyt minua loppuun saakka. Joku tuossa mättää vielä...
        Tuo mitä kerroit, 'onko joku paikka mihin ei mikään muu numero käy' on minullakin aina se viimeinen keino.

        Olen siirtänyt tuon sudokun elektroniseen sudokuun, siinä se on minulla edelleen ratkottavana. Vihjeitä sekin antaa mutta minä en anna periksi. Ratkaisen sen ilman vihjeitä, menkööt vaikka vuosi siinä!

        Muuten, netistä löytyy maailman vaikein sudokukin(?). Tuossa sekin on minulla printattuna, yritetty on ratkaisua...toinen vuosi siihen. Huh!


    • Jarmo

      Maailman vaikein sudoku, vihje: rivi neljä: 475312986

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe