Tilasin sisälokarit taakse Avensikseen (www.lokari.fi). Äänieristetty malli maksoi vain 61e. Onko kenelläkään kokemuksia näistä ja onko vaikea laittaa paikalleen? Pitääkö poistaa ennen asennusta olemassa olevat tehtaan "lokarit"?
Lokarit Avensikseen
Avensis
5665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sorry, en pysty vastaamaan kysymykseesi, mutta jos joku lokaritietäjä kertoisi tässä samalla, mistä saisin lokarit Carinaan?
Auto on vm. -97 ja sedan. Tuolla Lokari-sivuilla oli tuotteita vain uudempiin automalleihin.
Nyt on lokarit kiinni takana. Entiset otin pois ja uutta tilalle. Entiset ovat mielestäni yllättävänkin hyvät, joten lokarin vaihto uuteen ei ole aivan pakollinen.
Uudet suojaavat kuitenkin paremmin näkyvät peltiosat ja kaaren reunan pellin. Laitoin vielä alle runsaasti massaa.
Oli muuten kovasti hiekkaa vanhojen lokarien ja pellin välissä. Varmasti nämä uudet keräävät myös hiekkaa, joten kannattaa puhdistella parin vuoden välein varmasti.
Hei
Mites melutaso ? Oliko havaittavaa vaikutusta ?
Hirveen vaikee sanoo, ei ainakaan lisääntynyt. Lokareissa on palat bitumimattoa, kai ne auttaa.
Ei siis ratkaisevia muutoksia melutasossa.
Tosiaan, kun ajatellaan tarkemmin, että sinne sitä hietaa kerääntyy, joka taas talvella kastuu suolavedellä, niin massaus on tärkeä toimenpide juuri lokasuojien/reunojen sisältä.
Ajatellaampa vaikka takavuosien Corolloja ja Carinoita, lokasuojien reunat lähes kaikissa mätiä. Minulla ainakin tuo ruostuminen lähti sisältä päin ei ulkoa.
PS. Etupään lokarien takana sitä hietaa vasta onkin. Suosittelen tekemään puhdistuksen/massauksen myö etupäähän, vaikka lokareita ei vaihtaiskaan.