Playa Pesquero hotelli

mimosa

Hei!
Onko kokemuksia Playa Pesquero hotellista kenelläkään? Aurinkomatkojen esite kuvineen lupaa
paljon.Pitääkö paikkansa?Onko teillä kokemuksia retkistä kuten Havanna,Santiago De Cuba sekä meriretki ja delfinaario? Oliko retket järjestetty hyvin? Olitko oppaaseen /oppaisiin tyytyväinen?
Pitäiskö varata jotain ötökkärasvaa mukaan?Mikä jännite on kyseisessä hotellissa?

7

3563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mjm

      Kun kukaan ei sulle ole vastannut niin minä yritän vaikken ole kyseisessä paikassa koskaan käynytkään. Yleensä nuo all inclusive (oletan, että ko. paikka on sellainen) on ihan ok. Nehän on omia turistimaailmoitansa. Minä retkeilisin Santiago de Cubaan ja kävisin siellä myös katsomassa sen Tropicana -shown. Ötökkärasvaa en ole koskaan tarvinnut. Jännitteitä on sekä 110 että 220 V, vaikea sanoa. Ota sellainen hiustenkuivaaja, jossa molemmat mahdollisuudet.

    • _Remedios_

      Ötököistä sen verran, että ainakin kesä-heinäkuussa rannoilla oli hirveä määrä hyttysiä tms. öttiäisiä, jotka hyökkäsivät isoina parvina kimppuumme, etenkin jos yritimme suojautua paahtavalta auringolta puiden varjoon. Myös vähänkään metsäisemmillä alueilla ötököitä oli paljon. Valokuvistakin näkee, että pohkeet olivat täynnä paukamia... Saimme vielä Havannan-perheemme ikionnelliseksi, kun jätimme yli jääneet offit ja muut myrkyt heille. Paikallisilla kun ei taida juuri olla mahdollisuuksia hyönteiskarkotteiden hankintaan. Mutta kaikki riippuu varmasti siitä, mihin aikaan matkustaa. Kesällä oli tosi kosteaa...

      • mimosa

        Kiitos teille mjm ja _remedios_ oli kiva saada ja lukea vastauksenne ! Olen lähdössä kohta ja matkakuume senkuin nousee. Varasin jo edellä mainitsemani retket ja sitten ei muuta kuin seikkailemaan ensimmäistä kertaa Kuubaan.Kiitos ja iloista kevään odotusta kaikille keskustelupalstan osanottajille.


    • Globetrotter

      Karibialla on ns. kuiva aika Joulukuusta - Huhtikuulle jolloin sataa hyvin vähän ja harvoin. Tänä aikana ei ole hyttysiä riesaksi asati. En ole koskaan ollut muuna aikana karibialla, mutta kuivana aikana ei minua ole syöty. nytkin olin Joulun - Uudenvuoden Kuubassa eikä ainoatakaan hyttysen pistoa. Muutaman näin Mangrove rämeikössä, mutta ei sellaisia määriä kuin suomessa juhannuksen alla.
      Kun otat ötökkäsuojaa mukaan voit torjua ne muutamat harvatkin.

    • tyytyväiset

      Olimme äskettäin pari viikkoa Playa Pesquerossa ja meidän mielestämme Aurinkomatkojen esite ei todellakaan luvannut liikaa, hotelli ja koko matka oli meille positiivinen kokemus. Hotellialue oli avara ja siisti, henkilökunta kovin ystävällistä. Ruokaankin olimme tyytyväisiä, tilausravintoloista parhaana pidimme kalaravintolaa, osassa oli ehkä ulkoinen taso korkeampi kuin valitsemamme ruoat. Kaikkea ruokaa muuten söimme, eikä kohdallemme osunut vatsavaivoja. Muutamilla suomalaisilla oli ripulia, mutta joko lääkäriltä saaduilla tai omilla lääkkeillä siitä selvisi nopeasti.

      Jännite hotellissa on 220 volttia, kylpyhuoneessa on tukankuivaaja valmiina. Sekä kaksi- että kolmitaajuuspuhelimet toimivat hotellin alueella ja ainakin tekstiviestit kulkivat Suomeen hyvin.

      Aurinkomatkojen retket olivat erinomaisesti järjestettyjä, oppaat asioista perillä ja huolehtivat hyvin retkeläisistä. Meriretki kannattaa ehdottomasti tehdä, jos on vähänkään kiinnostunut delfiineistä, uinti niiden kanssa oli ikimuistoinen. Havannaan emme päässeet, mutta Santiago de Cuban retki oli antoisa, joskin aika raskas. Varsinkin Santiagoon kannattaa varata ylimääräisiä kyniä ja saippuoita, pyytelijöitä riittää.

      Ötökkärasvaa meillä ei ollut, pari puremaa tuli jossain vaiheessa, mutta niistä ei ollut suurempaa vaivaa. Huoneessa ei näkynyt paria hämähäkkiä ja heinäsirkan näköistä eläintä lukuunottamatta muita ylimääräisiä asukkaita.

      Hotellihan on oma suljettu alueensa, mutta jos viitsii kävellä tai pyöräillä kolmisen kilometriä, pääsee lähikylään. Siellä näkee paikallista asutusta, taloista heilutellaan ja pyydetään sisällekin. Kannattaa rohkeasti mennä katsomaan, miten sikäläiset asuvat.

      Tässä jotain omia kokemuksiamme matkasta, toivottavasti sait jotain kaipaamaasi tietoa. Kysele lisää, jos jää vaivaamaan.

    • merja

      Palasimme 15.3. kyseisestä paikasta. Matkaseurueeseen kuului kaksi pariskuntaa. Ei voi muuta kuin suositella! Santiago de Cuban hotelli ei ollut odotuksia täyttävä, mutta muuten Aurinkomatkojen matka oli hyvä. Ennakkoluulomme Kuubasta MATKAKOHTEENA parantui todella kiitettävästi.

    • matka vasta edessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4994
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      221
      4793
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4788
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4590
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3680
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1687
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1604
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      199
      1315
    Aihe