Mikä

on sopivin silmäleikkaus mulle,kun näkö on molemmissa silmissä -8.0.Hinnat myös kiinnostaa,lähinnä oulun hinnat silmäleikkauksesta ja pitääkö maksaa kerralla vai voiko maksaa osittain?Olen harkinnut mennä leikkaukseen.
4512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...siellä osataan parhaiten kertoa etenkin maksuasioista.
Suuren taittovirheen vuoksi taitaa LASIK/LASEK olla suositeltavin vaihtoehto, mikäli sarveiskalvossa paksuutta riittää. Muitakin vaihtoehtoja saatetaan ehdottaa riippuen silmäsi ominaisuuksista. Niistäkin leikkaava lääkäri osaa antaa parhaan arvion silmäsi tutkittuaan.

Äänestä

Itse leikkautin silmäni oulussa lasik-menetelmällä. Hintaa leikkaukselle tulee kaikkiaan 3000 euroa. Itselläni toinen silmä leikattiin vielä uudelleen, joten lääkärintarkastukset nostavat summaa vielä tuosta omalla kohdallani. Oulussa leikkauksen voi tehdä Odl:ssa tai Poruksessa, molemmilta löytyy kotisivut, joten tarkat hintatiedot voit katsastaa sieltä :)

Äänestä
  • Kävitkö itse kummassa ODL vai Porus? Kuka oli leikkaava lääkäri ja olitko tyytyväinen saamaasi palveluun? Tekisitkö leikkauksen uudelleen jos voisit vielä valita?

    Äänestä

  • killi kirjoitti:

    Kävitkö itse kummassa ODL vai Porus? Kuka oli leikkaava lääkäri ja olitko tyytyväinen saamaasi palveluun? Tekisitkö leikkauksen uudelleen jos voisit vielä valita?

    Odl:ssa, valintani perustui oikeastaaan siihen, että siellä uusintaleikkaus (mikä toiseen silmääni siis tehtiinkin) oli ilmainen ja poruksessa se maikoi muutaman satasen.

    Odl:ssa leikkauksia suorittaa ainoastaan yksi lääkäri, hänenkin silmänsä on operoitu. Palvelu oli ok, minulla oli sata ja tuhat kysymystä ja kiltisti lääkäri niihin vastasi (jos en olisi perehtynyt asiaan etukäteen, en olisi saanut niin paljon tietoa) ja oli selkeä ja rauhallinen.

    Tekisin leikkauksen ehdottomasti uudelleen. Kiva kulkea ulkona pakkasella kun ei ole huurustuneet lasit silmillä :DD

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


harkinnut kirjoitti:

on sopivin silmäleikkaus mulle,kun näkö on molemmissa silmissä -8.0.Hinnat myös kiinnostaa,lähinnä oulun hinnat silmäleikkauksesta ja pitääkö maksaa kerralla vai voiko maksaa osittain?Olen harkinnut mennä leikkaukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu