kihlajaiset - tapoja, perinteitä

rengastettu

Elikkä kihlajaisia pitäis rueta vietteleen, siksipä kyselen että onko jotain erityisiä tapoja tai perinteitä liittyen kihlajaisiin?

Miten te ootte järjestäny kihlajaiset?

Ihan pienesti ajateltiin järjestää, mut jotain ideoita saisi silti tulla. :)

Kuinka muuten kihlajaiskakku leikataan? Onko siihe mitään "oikeita" tapoja? Eli leikataanko erikseen vai yhdessä, kumpi ensin (jos erikseen)?

2

3680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rengastettu2004

      Onneksi olkoon kihlauksesta. Se on ihana asia!

      Minä en tiedä perinteistä, muuta kuin sen että kihlaus on lupaus avioliittoon, ja häissä sitten juhlitaan niiden perinteiden mukaisesti, tai ilman niitä...

      Jokainen tyylillään. Minut rengastettiin niin romanttisissa olosuhteissa ja niin ihanalla tavalla etten edes osannut enää edes ajatella mitään juhlaa. Sukulaiset kysyivät, miten juhlitaan, niin kutsuimme pullakahville, jotta molempien vanhemmat tapaisivat toisensa (asuvat eri puolilla maata)

      Sitten joskus kun häitä aletaan suunnitella, niin katellaan sitä perinnepuolta enemmän...

      • shinsei

        Kyllä kihlajaisjuhliin liittyy perinteitä, niitä vain harvoin enää kirjaimellisesti noudatetaan. Perinteisesti kihlajaisjuhlista vastaa morsiammen vanhemmat, kuten häistäkin. Nykyään kuitenkin suurin osa kihlapareista järjestävät juhlat yhteisessä kodissaan, jos sellainen on. Kihlajaisjuhlat ovat melko epämuodolliset, yleensä morsiammen isä pitää puheen, kihlojen kunniaksi nostetaan maljoja ja yleensä tarjolla on joko pikkusyötävää tai koko juhla järjestetään aterian merkeissä. Toinen vaihtoehto on tietysti järjestää kihlajaiset yllätyksenä, jolloin ystävät ja sukulaiset, tai keitä kihlapari haluaakaan kutsua, pyydetään tilaisuuteen, jossa joku kihlaparin uskottu sitten paljastaa sopivan hetken tullen, mikä juhlien luonne on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe