Olen lueskellut käyttö ohjeita sellaisesta linux versiosta kun Ubuntun. Onko esim. tämä ubuntun tarkoitetu normaaliin kotikäyttöön ja toimiiko tässä kyseisessä versiossa samat ohjelmat mitä windows xp:ssä yleensä kätetään(Office, pelit, piirto ohjelmat jne.)
Sain sellaisen käsityksen, että tähän linuxeen täytyy käyttää aikaa ja tämä olisi enemmänkin harrastus kun pelkkä käyttöjärjestelmä ohjelmille.
Kysymys linuxesta
10
843
Vastaukset
- ...
Painu hemmettiin Microsoftin työntekijä. Taas luomassa täällä vaihtoa harkitseville mielikuvaa vaikeasta linuxista.
Jos ihminen saa Windowsin hetkenkin pysymään saastumatta netissä, osaa hän käyttää nykyaikaisia linuxejakin.- puusilimä
"Jos ihminen saa Windowsin hetkenkin pysymään saastumatta netissä, osaa hän käyttää nykyaikaisia linuxejakin."
olet aivan oikeassa! nyky linuxit on todella helppoja käyttää. se on vaan se käyttäminen "hieman" erilaista kuin windowsin.(jos ei viitsi uutta opetella, niin kannattaa unohtaa koko juttu)
open office on linuxilla vastine sille mikrosfoftin officelle ja pelit jotka on TEHTY linuxille, toimii siinä. jotkut windows pelit wine:llä.
- helppo..
minulla oli ennen fedora core, mutta vaihdoin ubuntuun. kummatkin ihan hyviä käyttiksiä, mutta ubuntu on aika paljon helpompi kun käyttää automatix-skriptiä asennuksen jälkeen.
asennus on ihan simppeli:
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/Asennusopas
sen jälkeen jos haluaa käyttiksen mahdollisimman helpolla käytettävään kuntoon, niin Automatix vain kehiin:
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=1207.0
jos olet onnistunut joskus asentamaan windowsin, niin ubuntun asentaminen on monin verroin helpompaa.
mukana on office (open), piirto (gimp) ja pikkupelejä, aika tylsiä sellaisia. - .,.,.,.,
Viimeaikoina on kovasti alkanut näkymään näitä "aloittelijoita", jota kovasti vaivaa että kuinkas nyt noi windows-ohjelmat toimii. Yritetään saada mielikuva, että linux olisi jotenkin vaikea oppia ja ohjelmia ei olisi.
Tiedä sitten kumman puolen edustajia nämä trollit ovat. Mutta oma mielipiteeni on tämä:
Jos tommoiselle "olli-peruskäyttäjälle" lyödään käteen uusi kone, jossa ei ole käyttöjärjestelmää, käteen windowssin ja linuxin asennuslevyt, on aika selvä homma kummasta se saa toimivan käyttöjärjestelmän.
Se windowsin asennus on vasta alkutekijöissä, kun itse windows on saatu sisään. Sitten vasta alkaa oikea työ. Kaikki jotka ovat windowssin joskus asentaneet, varmasti tietävät tämän.
Ja en ole mikään vihaan-windowssia-fanaatikko. Tälläkin hetkellä käytän windowssia, kun tarvitsen tiettyjä win-pohjaisia ohjelmia. Dualboot on kyllä kiva juttu. Mutta jos puhutaan peruskäyttäjästä, joka ei ole himopelaaja (tiedän, on cedega) ja käyttää pääosin officea ja pyörii netissä, on linux aivan selkeä valinta.
Ja nyt lopetan ennenkuin alan toistamaan liikaa itseäni... Trollit varmaan jatkaa tästä, itse en tähän enää vastaile. ;) - Näsä
Ubuntu soveltuu hyvin kotikäyttöön.Windows-ohjelmat eivät toimi ilman emulaattoria, mutta linuksissa on omat vastaavat ohjelmat, kuten täydellinen toimistopaketti Opemoffice, hyvät grafiikkaohjemat,on erilaisia soittimia, videoplayereitä , nettiselaimia, sähköpostiohjelmia ym. Ja suuri osa noista hyvistä ohjelmista asentuu linuksin asennuksessa.
Linux on mielenkiintoinen käyttöjärjestelmä. Monille tulee sellainen "tauti",että kaikki liikenevä aika kuluu sen parissa.- Olli
Kun nyt tuli selväksi, että näihin linux versioihin saa samanlaisia ohjelmia kun winowsiin niin miten sitten yhteiskäyttö?
Toimiiko linux ojelmilla tehdyt tiedostot windowsin vastaavissa ohjelmissa esim. Office tiedostot sillä tämä olisi tärkeää koska yleensä käytetään windowsia. - kalle
Olli kirjoitti:
Kun nyt tuli selväksi, että näihin linux versioihin saa samanlaisia ohjelmia kun winowsiin niin miten sitten yhteiskäyttö?
Toimiiko linux ojelmilla tehdyt tiedostot windowsin vastaavissa ohjelmissa esim. Office tiedostot sillä tämä olisi tärkeää koska yleensä käytetään windowsia.Lue tuo MikroPC:stä: http://mikropc.net/rml/arkisto/mikropc/artikkeli,ect_1MAYQOsV0H.html
Se on tämän vuoden ensimmäisessä numerossa. - -------
Olli kirjoitti:
Kun nyt tuli selväksi, että näihin linux versioihin saa samanlaisia ohjelmia kun winowsiin niin miten sitten yhteiskäyttö?
Toimiiko linux ojelmilla tehdyt tiedostot windowsin vastaavissa ohjelmissa esim. Office tiedostot sillä tämä olisi tärkeää koska yleensä käytetään windowsia.kyllähän niitä Office tiedotoja voi aukaista windowsissa mutta yleensä sivuasetukset ja asettelut taytyy tehdä uudestaan.
Moni ei tule edes ajattelleeksi sitä mitä tapahtuu kun linuxissa tehdyt tiedostot aukaistaan windowsin ohjelmissa. - Ihan hämmästynyt
------- kirjoitti:
kyllähän niitä Office tiedotoja voi aukaista windowsissa mutta yleensä sivuasetukset ja asettelut taytyy tehdä uudestaan.
Moni ei tule edes ajattelleeksi sitä mitä tapahtuu kun linuxissa tehdyt tiedostot aukaistaan windowsin ohjelmissa."Moni ei tule edes ajattelleeksi sitä mitä tapahtuu... "
Ai niinkö - mitä uutta? Oletko huomannut, kuinka MS:n Officen uusimman version tiedostoja lähetellään surutta ihmisille, joilla ei välttämättä edes ole vastaavaa uusinta Officea.
- tumppu1st
...takuulla värkätä tai virittää(68v.) linuxia. Laitan silti hänen tietokoneeseensa Mandrivan(tämä on vain minun näkemykseni helposta linuxista) seuraavalla visiitillä. Lopppuu soittelu virusten tuhoista.
Kaikki hänen tarvitsemansa tulee valmiina ja kun kerran viritän sähköpostit yms., niin ne toimivat siihen asti kunnes kone laukeaa tai sähkö loppuu.
-T
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1574968Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203591Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603391Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382877Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1032636Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie222031Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191885Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101675Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1521486Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111482