peräaukon kutina

äiti

Onko kanssasisaria varsin kiusallisessa ongelmassa, nimittäin aivan sietämätön kutina peräaukon suulla. Minulla on siinä pieni ihokieleke,joka vielä edesauttaa asiaa. Kyse ei ole huonosta hygieniasta tai kihomadoista mutta kun alueelle tulee kosteutta,on kutina aivan sietämätöntä. Puhuin siitä gynelle kerran,oli sitä mieltä,ettei pattia kannata poistaa,jollei haittaa istumista tms ja antoi vaan rasvaa,josta ei hyötyä pätkäkään. Olenko maailmanhistorian ainoa tyyppi,joka on joutunu jo 15 vuotta jollaki rapsuttamaan alapäätään? Apuva!

5

3027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutina

      Minulla oli samassa paikassa kutinaa.En tosin jaksanut elää sen kutinan kanssa edes kolmea kuukautta,vaan menin lääkäriin.Minulla todettiin kutinan aiheuttajiksi sisäiset peräpukamat,jotka hirtettiin,kutina loppui siihen.Kävin ruuansulatuselintauteihin erikoistuneella lääkärillä(gastrokirurgi).

      • sama äiti

        Kiitos kun vastasit. mahtaisko kyse olla samasta vaivasta. Viitsisitkö vielä kertoa, millainen toimenpide se oli? Hirttäminen, kuulostaa vähintään ilkeältä. Kestikö kauan, puudutukset,jälkioireet, sairasloma? Tiesitkö,että sinulla oli peräpukamia lääkäriin mennessäsi,tuntuivatko ne jotenkin?
        Kiitos,jos viitsit vielä valaista! :)


      • sattunut
        sama äiti kirjoitti:

        Kiitos kun vastasit. mahtaisko kyse olla samasta vaivasta. Viitsisitkö vielä kertoa, millainen toimenpide se oli? Hirttäminen, kuulostaa vähintään ilkeältä. Kestikö kauan, puudutukset,jälkioireet, sairasloma? Tiesitkö,että sinulla oli peräpukamia lääkäriin mennessäsi,tuntuivatko ne jotenkin?
        Kiitos,jos viitsit vielä valaista! :)

        Itse toimenpide tuntui vain hieman oudolle,ei sattunut,ensimmäisenä päivänä toimenpidekohta tuntui aralle ja jotenkin oudolle kävellessä.Yleensä jälkisärkyä ei kuulemma ole,paitsi minulla oli.Valvoin seuraavana yönä,kunnes ottamani kipulääke alkoi tehota ja särky loppui.Itse toimenpide oli lyhyt,en katsonut kellosta aikaa,jännitti niin paljon,ihmettelin vain,kun sain hetken kuluttua nousta tutkimuspöydältä,pukamat oli hirtetty.Pukamat hirtetään niiden ympärille laitettavalla kumilenkillä,ei vaatinut puudutusta.Sairaslomaa sain kolme vuorokautta.Ilman pukamien hirttämistä vaiva olisi mahdollisesti pahentunut ja mukaan olisi tullut mm.kipu ja verenvuoto pukamista,totesi lääkäri.Minulla oli silloin tällöin,harvoin tosin,pientä verenvuotoa,mutta kutinaa senkin edestä,aavistelin ja toivoin,että vaiva johtuisi vain pukamista eikä mistään vakavammasta.Minulle tehtiin muutama päivä ennen pukamien hirttämistä peräsuolen tähystys,varmistettiin,että kyseessä olivat vain pukamat.Oloaan voi helpottaa vaivan hoitoon tarkoitetuin voitein,mutta ne eivät paranna itse vaivaa,vaikka sitä väliaikaisesti helpottavat.


    • Kantsii kokeilla

      Vanhan kansan konsti: Laita pesuvatiin 2-3 rkl merisuolaa ja lämmintä vettä n. 37 asteista, jossa pystyy istumaan, sekoita suola siihen ja eikun istumaan siihen ja kutina helpottaa. Tätä voi kokeilla aamuin illoin, eikä maksa paljon. Auttaa myös muihin alapään kutinoihin.

    • ---

      ja kyseessä pukamat...apteekista ilman reseptiä saatavalla peräpukamavoiteella olen hoidellut niin johan on kutina lakannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      252
      2672
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2187
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      328
      1912
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      90
      1566
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1260
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1093
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1036
    Aihe