Pakkaskokemuksia?

Ajelin eräällä uudehkolla TD astralla viimeyönä 180km ja pakkasta oli -30. Ei minkäälaista probleemaa ja auto pysy lämpimänä sisältäki ..ellei peräti kuumana! Uskomattoman hyvä ajettava ja omistajan kertoman mukaan 150tkm ajettu auto on toiminut moitteettomasti. Miks ihmeessä kyseistä autoa ja opelia mollataan yhtä mittaa näillä sivuilla? Onko kaikki mollaajat teinejä joilta puuttuu kokemus asioista? Vakavaan harkintaan laitan opelin kun keväällä vaihdan autoa.
3727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei kai opelissa mitään toiminnallista vikaa ole, mukava kulkija... niin kauan kuin kulkee.

Tahtoo siis sanoa sitä, että opel on ihan hyvä auto, mutta sen kanssa pitää varautua elämään tietyllä tavalla. Se on tyylikäs, suht taloudellinen ja kohtalainen ajettava. Ongelmia tulee sitten yleensä korjaamolla, kalliita ja työläitä. Toisaalta opelin tekniikka on muutaman vuoden muita jäljessä, eli pystyviä opel-remontoijia löytyy lähes joka korttelista.

Ja sitten on opelin maine ruoste-herkkänä autona, eikä sitä mainetta ainakaan puhdista se, että vielä niinkin myöhään kuin 1998 opelilla oli ruostesuojaus retuperällä eräillä tehtaillaan.

Jos nautit ajamisesta ja haluat kohtalaisen perheauton, valitse opel. Varaudu kuitenkin siihen, että sen arvo putoaa nopeammin kuin muilla, vertaa esim. toyotan vastaavanhintaisiin malleihin, opel, vaikka uutena olikin samanhintainen, on 3 vuoden kuluttua jo yli 10000 mk halvempi.

Äänestä
  • Pysykää nyt tojotamiehet omalla palstallanne. Vai vuosia tekniikasta jäljessä... ja arvokin putoaa. Joopa joo.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Pysykää nyt tojotamiehet omalla palstallanne. Vai vuosia tekniikasta jäljessä... ja arvokin putoaa. Joopa joo.

    Ensinnäkin, en aja toyotalla, vaan seatilla. Eikä tekstini ollut "vittuilua", en ainakaan tarkoittanut sitä siksi. Halusin kertoa alkuperäiselle kirjoittajalle omat käsitykseni ja kokemukseni opelista sekä sen, että kannattaako sitä hankkia vai ei.

    Olen kyllä huomannut nuo törkytextailijat, jotka ovat sinuakin näköjään stressanneet. En kuitenkaan katso lukeutuvani siihen porukkaan. Hyvää jatkoa sinulle ja anteeksi jos loukkasin sieluasi. Muista että autoon ei kannata rakastua, vaikka se puolisoa monessa suhteessa, varsinkin rahankulutuksessa, muistuttaakin. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*taustalta urkkiva* kirjoitti:

Ajelin eräällä uudehkolla TD astralla viimeyönä 180km ja pakkasta oli -30. Ei minkäälaista probleemaa ja auto pysy lämpimänä sisältäki ..ellei peräti kuumana! Uskomattoman hyvä ajettava ja omistajan kertoman mukaan 150tkm ajettu auto on toiminut moitteettomasti. Miks ihmeessä kyseistä autoa ja opelia mollataan yhtä mittaa näillä sivuilla? Onko kaikki mollaajat teinejä joilta puuttuu kokemus asioista? Vakavaan harkintaan laitan opelin kun keväällä vaihdan autoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu