Ajoimme Virossa poliisin tutkaan ylinopeutta 72 viidenkympin alueella. Poliisi pysäytti meidät ja sanoi että "seitsenkymment kaks" ylinopeutta "kolmesataa krone sakko" . Mehän ei ruvettu rahaa kaivamaan koska viron rahaa ei ollutkaan, koska olimme matkalla Venäjän puolelle. No me siinä oltiin vähän niin kuin me ei ymmärretty edes kieltä vaikka ne kuinka näyttivät poliisin tutkan lukemiakin selvästi 72 lukemaa. Yhteistä ymmärrystä ei tullut vaikka kuinka selittivät eivätkä mitään lappua edes kirjoittaneet. Poliisit näyttivät olevansa hiukan toivottoman neuvottomia ettei näiltä onnistuta saamaan omaan taskuun ainuttakaan kronea. Aikamme siinä istuskeltua he luovuttivat kun emme mitään "ymmärtäneet" he näyttivät tuskastuneena että menkää sitten. Meiltä pääsi oikein kunnon naurut sekä tietysti helpotuksesta kunnon naurut, mahtaako toista ketaa mennä läpi Virossa edes. Tämä tapahtui yömyöhään pimeällä jolloin ei muuta liikennettä ollut.
Näin Virossa
sakotetaan
2251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä kävi samalla lailla kun oltiin Virossa. Poliisit päästivät meidät pälkähästä vaikka ajoimme samaa 30 km/h:n ylinopeutta. Hyvät tavat paikallisilla poliiseilla ;D
Saksassa on pakko maksaa käteisellä. Muuten ei matka jatku (ainakaan omalla autolla). Poimivat vielä mielellään ulkomaalaisia sakotettaviksi ja antavat saksalaisten sillä välin mennä. Isälle kävi näin.
Venäjällä vaativat lahjuksia itselleen (mahdolliset sakot päälle). Ellet maksa vievät asemalle, jossa sitten menee monta tuntia. Väittävät esim. että ajoit humalassa ja menee monta tuntia ennen kuin puhalluttavat. Kaverille kävi häin.