Sohva vessana

Pinkki

Onko olemassa jotain sellasta hajua, mitä kanit inhoo? Mitä vois laittaa vaikka huonekaluihin.
Mulla on nyt ongelma kun pupuni on ottanut kusipaikaksi uuden sohvan, mikä on kohta pilalla... Olen yrittänyt kasata sen päälle kaikkee et se ei pääse siihen pissimään, mut aina se jonkun raon löytää. Sohva on sellaisessa huoneessa et en pysty sitä ihan koko ajan valvomaan, vaikka iltaisin kun olkkarissa telkkaria katselee. Oisko vinkkejä, mitä tehdä?

10

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bibbo

      Eikä se ole siitä moksiskaan! kandee käydä kysymässä jotain eläinkaupasta..

    • seitumh sr

      kanit inhoo etikkaa.. tai jottain semmosta.. ainaki suositellaan laittamaan, esim jos kani puree huonekaluja..

      • tanja

        Koska sohva imee pissan melko syvälle on hajua aika mahdoton saada pois.(tarkoitan hajua jonka perusteella kani sohvaa vessanaan pitää.
        Voit kokeilla (materiaalista riippuen) pestä sohvaa esim: laimennetulla etikkaliuoksella tai vastaavalla. joillekkin kaneille toimii kissakarkotin.
        Varminta tietysti on estää pääsy huoneeseen jossa sohva on.


      • Hermanni75
        tanja kirjoitti:

        Koska sohva imee pissan melko syvälle on hajua aika mahdoton saada pois.(tarkoitan hajua jonka perusteella kani sohvaa vessanaan pitää.
        Voit kokeilla (materiaalista riippuen) pestä sohvaa esim: laimennetulla etikkaliuoksella tai vastaavalla. joillekkin kaneille toimii kissakarkotin.
        Varminta tietysti on estää pääsy huoneeseen jossa sohva on.

        Meillä on varmuuden vuoksi sohvan päällä aina pyyhe tms. mikäli pissat sattuvat lurahtamaan väärään paikkaan.


      • Pinkki
        Hermanni75 kirjoitti:

        Meillä on varmuuden vuoksi sohvan päällä aina pyyhe tms. mikäli pissat sattuvat lurahtamaan väärään paikkaan.

        Kiitti kaikille neuvoista!
        Vois kokella, että liottaa jonkun lakanan etikkavedessä ja sit vaan se siihen sohvan päälle.
        Sitä sohvaa on hyvin hankala siitä nykyisestä paikasta alkaa siirtelemään, niin ajattelin eka kokeilla jotain muuta.
        Mut toivottavasti toi juttu auttaa.


    • Ensu

      Meilläkin mun pupuli yrittää koko ajan mennä pissaamaan sohvalle mutta kun sanoo EI, niin se hyppää alas. Ja toinen nuorempi puppelini ei koskaan edes hypi sohvalle puhumattakaan pissaamisesta.

    • joku vaan

      Yksi hyvä keino, millä saat sohvasi pelastettua on ostaa muovilakana, jota pidät sohvan päällä, aina kun et ole valvomassa kania.

      Jyskyssä myydään n. 10 euron lakanoita, joiden toinen puoli on froteeta(?) ja toinen puoli muovia. Lakanat ovat tarkoitettu lapsille, jotka kärsivät yökastelusta. Lakana on tosi imukykyinen, imee kaiken pissan, eikä jätä pintaa märäksi.

      Meidän kanilla oli tammikuussa jokin ihme kausi, kun se kävi viikon ajan yrittämässä päästellä sohvalle. En tiedä johtuiko lakanan ostamisesta vai mistä, mutta kani rauhoittui ja jätti sohvan rauhaan.

      • pupun äippä

        Ihan hyviä ideoita noi muovilakanat, pyyhket jne. muuten, mutta eikö teidän puput syö niitä?
        Mun pupu rei-ittää miltei kaiken mahdollisen. Lakanat ja peitot maistuu tosi hyvin. Niin että ei kai siitä rei-itetystä muovilakanasta sitten enää apua olis pitemmän päälle.... =(


      • Joku vaan
        pupun äippä kirjoitti:

        Ihan hyviä ideoita noi muovilakanat, pyyhket jne. muuten, mutta eikö teidän puput syö niitä?
        Mun pupu rei-ittää miltei kaiken mahdollisen. Lakanat ja peitot maistuu tosi hyvin. Niin että ei kai siitä rei-itetystä muovilakanasta sitten enää apua olis pitemmän päälle.... =(

        Kyllä meilläkin peittoja, lakanoita ja pyyhkeitä on jyrsitty.

        Muovilakanat ovat olleet sohvalla sen ajan, kun emme ole olleet kotona/vahtimassa kanin tekemisiä. Muovilakanoita ei ole jostain syystä syöty. Veikkaan että se johtuisi siitä, että muovilakanat "laskeutuvat" hyvin. Eli muovilakanan ja sohvan väliin ei jää ilmaa, eikä se siten ärsytä kania. Tai sitten muovilakanan valkoinen väri ei vaan näytä kanin silmissä kiinnostavalta ja se jättää se rauhaan.

        Mutta se hyvä puoli muovilakanoissa on, että kanin pissa ei mene kankaan läpi, niin kuin normaaleissa lakanoissa/pyyhkeissä saattaa käydä. Lisäksi muovilakanat kuivaavat pesun jälkeen yllättävän nopeasti.


    • Bosco

      Meilla kani oli yllattavan sisasiisti jo heti alusta ja oltiinkin aika yllattyneita kun se sitten yhtaakkia alkoi paastelemaan meidan sohvalle. Kani oli silloin noin 6kk ja sille alkoi tulla muitakin "oireita" esim. naykki meidan jalkoja ja hyppeli ympari koko ajan. Luettiin jostain etta taa on normaalia leikkaamattomalle uroskanille ja meilla olikin jo aika varattu leikkaukseen. Operaation jalkeen kani ei ole sohvaa muuhun kayttanyt kuin lohoilemiseen ja muutkin oireet havis. Nyt tosin naykkii hellemmin kun haluaa huomiota ja paijausta. En tieda onko sun tilanne sama mutta ajattelin kuitenkin kertoa kokemuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe