Voisiko kanillani olla nuhan poikasta kun aivastelee. Epäilen kyllä maha kipua kun nukkuu pissalaatikossa pitkänä mikä ei kuulu tapoihin. Korvat ovat aika lämpöset....
kanilla flunssa
7
2110
Vastaukset
- Hermanni75
Miten se muuten käyttäytyy ?
Pissaako ?
Kakkaako ?
Liikkuuko ?
Syökö ?
Juoko ?
Meillä puput parkkeeraa vessalaatikkoon, jos on ummetusta... Noista (esim.) voit lueskella... Kani on pieni eläin ja tarvitsee hoitoa nopeasti.
http://ethesis.helsinki.fi/julkaisut/ela/sarjat/oppimateriaalia/2/eksootti.pdf
http://www.kolumbus.fi/marijamuut- iinu
Se vaihtaa kylkeä jatkuvasti.. Pissannut on, papanoita en nää koska makaa päällä. Ei liiku, päivällä oli vielä ihan virkeä..
- Hermanni75
iinu kirjoitti:
Se vaihtaa kylkeä jatkuvasti.. Pissannut on, papanoita en nää koska makaa päällä. Ei liiku, päivällä oli vielä ihan virkeä..
Mitenkäs se syömispuoli ?
Jos kani ei syö eikä ulosta, on syytä ruveta mitä pikimmiten kotihoitoon tai viedä eläin lääkäriin.
Pieni eläin voi menehtyä hoidotta jo muutamassa päivässä. Ja ummetuskin yleensä iskee kerralla, ei varoittele etukäteen. - iinu
Hermanni75 kirjoitti:
Mitenkäs se syömispuoli ?
Jos kani ei syö eikä ulosta, on syytä ruveta mitä pikimmiten kotihoitoon tai viedä eläin lääkäriin.
Pieni eläin voi menehtyä hoidotta jo muutamassa päivässä. Ja ummetuskin yleensä iskee kerralla, ei varoittele etukäteen.On ollut syömättä nyt sitten eilisen illan ja yön eikä ole ulostanu. Nyt olen töissä mutta tarkotus olis hakee ananas mehua tai apteekista parafiiniöljyä jos ei oo piristyny kun töistä pääsen..
- Hermanni75
iinu kirjoitti:
On ollut syömättä nyt sitten eilisen illan ja yön eikä ole ulostanu. Nyt olen töissä mutta tarkotus olis hakee ananas mehua tai apteekista parafiiniöljyä jos ei oo piristyny kun töistä pääsen..
Kannattaa käydä parafiiniöljyä ja neulattomia ruiskuja jo kotimatkalla. Hyvä olla jemmassa myös tulevaisuutta varten.
Ananasmehu ok ennaltaehkäisyyn, mutta kun tukos nyt jo on, tarvitaan parafiiniä (ja mehua voi antaa lisäksi jos haluaa).
- ...
Kanilla esiintyy kahta erilaista nuhaa. Toinen on tarttuvaa, jonka aiheuttaa virus tai bakteeri, ja nuha, joka ei tartu. Nuhan, joka ei tartu, voi esimerkiksi aiheuttaa heinä- tai huonepöly tai syövyttävä pesuaine, joka ärsyttää limakalvoja. Jos kanin ruokavaliossa on liian vähän vitamiineja, kanin vastustuskyky laskee, ja jos kanin elinoloissa on vikaa, se sairastuu yleensä helommin. Molemmissa nuhatyypeissä kanin nenä vuotaa. Kani aivastelee yhtenään. Tarttuvassa nuhassa kanin yleiskunto laskee, kanin ilme on välinpitämätön, ruokahalu heikkenee ja kani yskii. Se ei pysty poistamaan itse sierainten paksua, limaista eritettä. Rinta ja käpälät ovat usein likaiset, kun kani yrittää käpälillään puhdistaa nenäänsä. Nuha saattaa olla kanille melko vaarallinenkin, sillä kani ei osaa hengittää suun kautta, ja jos sieraimet ovat tukossa limaa, niin mistä kani sitten hengittää? Kun kanilla huomataan nuha, on se ensimmäiseksi laitettava kuivaan, mutta ei liian lämpimään paikkaan. Yleiskunnon kohottamiseksi sille kannattaa antaa monivitamiinivalmistetta, jota saa eläinkaupoista tai apteekeista. Jos nenän vuotaminen jatkuu, oli erite sitten kirkasta tai limaista, on kani vietävä eläinlääkäriin. Ainoastaan lääräri osaa määritellä nuhan laadun ja vaarallisuuden, sekä antaa tarvittavat hoito-ohjeet.
- Tiinat
Parafiini öljy ja ananasmehu eivät ole sopivia hoitokeinoja kanin ummetukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2193190Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3132791Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751808Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?451585- 1221376
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111322Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171270Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4281266- 1051259