Olisin kiinnostunut kyseisestä mallista. Onko kellään kokemuksia 2.0 tdi:stä? Kestääkö kone?
Vectra 2.0 tdi
Pentti
4858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Perustekniikaltaan* Opelin dieseliksi kestävä mutta koneessa on ollut ongelmia turbon letkujen kanssa. Joillakin henkilöillä on kesken ohituksen irronnut letku ja siten teho vähennyt huomattavasti aiheuttaen vaaratilanteen.
*) Siinä on jakoketju :)
muuten, mutta jatkuvia alipaine ongelmia ainakin minulla. lisäksi takapään tuennan puslat ovat vaihto kunnossa 100tkm kohdalla. Muitakin ihmeellisiä vikoja on, esim. alapallot alle 100tkm, tuulilasi natisee/napsahtelee, penkki natisi, takapään joustot aivan älyttömän pehmeät (-98 malli), etujarrut uusiksi 100tkm,eberin hehkutulppa 100tkm (kallis vaihdettuna), ilmamassamittari 70tkm (ei takuuseen!! tyyppivika, ehkä poistunut nyt uudemmissa), yms sellaista, että helvetiksi ko. auton totesin. Vikoja ei edes saatu yleensä kuntoon kuin 3:lla kerralla (paitsi tuulilasi, jota ei saatu kuntoon ennenkuin vaihdoin sen kokonaan). Kaikkea en jaksa enää edes muistaa, mutta viimeisen vuoden korjaukset (80tkm-120tkm) olivat n.12000mk. Lisäksi vielä ne korjaamoiden hakemiset aina reissun päällä. en siis uskalla suositella!
Kylläpäs säikäytit!
Pitääpä miettiä kahesti!
Kaverilla on Vectra ecotec ja kone loppuun kulunu 130 tkm. kohdalla. Ajattelin että diisseli kestäis, mutta tuntuu koko auto kärsivän laadun puutteesta.
Kiitos jelpistä!
Kesti yllättävän pitkään sinulla!