Moi
Eli meillä on ongelma tämä:Vauva(nyt1,5viikkoa vanha)nukahtaa aina tissille.Päiväsaikaan siis nukahtaa sänkyyn(imetän melkein aina makuultaan)ja olen antanut hänen siinä nukkua.Unta riittää hyvin,4 tuntiakin kerrallaan.
Mutta yöt,silloin haluan hänet nostaa omaan sänkyyn nukkumaan,no siitähän nousee huuto.
Hän herää tietysti kun nostan häntä omaan sänkyynsä.
Aikani kun hyssyttelen niin hän omaan sänkyyn nukahtaa.
Pitäisikö minun päivälläkin nostaa hänet omaan sänkyy,että siihen tottuisi??
Auttakaa!
En halua nukkua öisin vauvan vieressä.
vastasyntynyt ja omaan sänkyy nukahtaminen
6
1036
Vastaukset
- ei niin tuore äiti
varmaan opetella syöttää istualleen. Siitä on aika helppo viedä sänkyyn.Vauva ei herää niin helposti kun että nostat sen ylös ja lasket alas. Sekin voi olla, että vauva tuntee itsensä turvattomaksi isossa sängyssä. Itse ainakin tein äitiyspakkaukseen vauvalle pedin jonka nostin aina pinnasänkyyn. Siinä meidän vaavi taisi nukkua reilut 1,5 kuukautta. Nyt 4,5 kuukauden ikäisenä nukkuu omassa sängyssä päivät ja yöt!
- huhtiäiti
Meillä meni alussa muutama viikko niin että annettiin nukkua vieressä, siinä kuukauden tienoilla muistaakseni alettiin nostamaan nukkuvana omaan sänkyyn. Aamuyöstä syöttämisen jälkeen olin kyllä useinkin niin väsynyt, että nukahdin kesken imettämisen, joten neiti jäi viereen, mutta alkuyöt ainakin nukkui omassa sängyssä. Ihan alussa ei tullut mitään siirtämisestä meilläkään.
- kata77
meillä pikku-neiti (nyt 8 kuukautta)on nukkunut alusta asti omassa sänkyssä,kun on kipeä ollut on saanu köllötellä kainalossa,mutta paremmin nukkuu omassa sänkyssä :)
- sänkyyn
Kannattaa laittaa nukkumaan omaan sänkyyn jo ihan oman jaksamisesi takia. Ja saatpahan vähän omaa aikaa vauvan nukkuessa ja nukut itse paremmin kun et koko ajan pelkää kääntyväsi vauvan päälle. Miehesikin voi paremmin, jos saa sinut viereensä yöllä.
Pinnasänky on noin pienelle vielä liian turvaton paikka (liian suuri). Tee äitiyskopan laatikosta peti. Se on riittävän tiivis ja turvallisen tuntuinen. Ja ainahan voit kapaloida vauvan niin pysyy lämpimänä ja tuntee olonsa turvallisemmaksi. - apuun
meillä tytöllä "unikaverina" lämmitettävä kaurapussi, joka oli osittain tytön päällä ja osittain vieressä. Luuli raukka varmaankin jonkun köllivän vieressä, kun pussi oli lämmin ja pienesti painava.
Samaahan voisi kokeilla vaikka kuumavesipullolla... - Häh???
Sinun vauvasi on 1,5 VIIKOA?
Meidän "äijä" on nyt 10kk, ekat 7kk nukkui rinnalle (EI MITÄÄN VALITTAMISTA, maailman ihanin asia!!!) ja nyt juo maidon pullosta ja nukkuu joko isin tai äidin kainaloon ja nostetaan nukkuvana omaan sänkyynsä.
Niin sitä vaan että vauvasi on ihan VASTASYNTYNYT, älä hae vielä mitään "rytmejä" tai tapoja, ehditte kyllä vielä hakea sen teidän oman "tyylinne2 pikkuhiljaa... ;D NAUTI! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195493
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2772217- 921783
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411207Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 501119
- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.871084