Poitsun äiti kummastuttaa!

Kultsi on 17, koulu menee ok ja fiksu äijä muutenkin :). Sen äiti on ainut ongelma; pitää sitä "väkisin" kotona. Ei anna rahaa mihinkään harrastuksiin, kulta saa aina "jämät" kaikesta(tavarat,oma tila) ja äiti vaan valittaa kun ei tule enää lapsilisää!! Mutta ei anna muuttaa poiskaan! ;( En tajua et miksi, voisko joku valaista???
31162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ehkä sun kultsis mutsi polttaa pilvee!

Äänestä

Kultsisi äidillä taitaa olla pelko yksin jäämiseen tai se että se menettää lapsensa kun se muuttaa pois. Kyllä se siitä ajan myötä ja onhan se sitten mahdollista kun kultsisi täyttää 18. Silloin ei ole enää äidillä valtaa päättää ellei poika oli niin alistettu että silti jää.
Tämä tilanne on meillä joskus kaikille edessä että lapset muuttaa pois.Itse toivon että omani olisivat mahdollisimman kauan kotona ja kehittyisivät tulevaan elämään maailmalla joka ei aina tule olemaan helppo kun kaikki asiat täytyy hoitaa itse.
Kivat jatkot teille molemmille.

Äänestä

Meillä taas äiti olisi nakannut poikansa ulos jo yläasteiässä. Rahaa ei poika saanut edes taksvärkkipäivään saati mihinkään muuhunkaan. Repaleiset oli pojan oltavat. Sitä touhua sain puolitoistavuotta katsoa kunnes jätkä täytti kahdeksantoista ja alkoi omat menot, tulot, armeija sun muut. Siihen asti ei äitiltään tullu minkäänlaista avustusta mihinkään, sen sijaan maksatti kyllä omia laskujaan pojallaan. Ikinä ei ollut rahaa kun poika kävi pyytämässä; sen sijaan pikkuveli sai uuden telkkarin, sängyn, pelikoneen, videot, dvdsoittimen, nyt tietokoneen, kaiken.

Hauskinta tässä oli se, että kun pikkuveli sai nukkua leveässä parisängyssä, me nukuttii poikaystävän kanssa sen huoneessa lattialla 90 senttisellä patjalla. Ja toisinaan jopa äiti itse nukkui lattialla patjalla. Ja pikkuveli tyytyväisenä sängyllä.

Onko vähä arvojärjestys mukkelis makkelis? Luojan kiitos alkaa tuota ikää olla jo sen verran ettei ole niin sidoksissa vanhempiin enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TiCo kirjoitti:

Kultsi on 17, koulu menee ok ja fiksu äijä muutenkin :). Sen äiti on ainut ongelma; pitää sitä "väkisin" kotona. Ei anna rahaa mihinkään harrastuksiin, kulta saa aina "jämät" kaikesta(tavarat,oma tila) ja äiti vaan valittaa kun ei tule enää lapsilisää!! Mutta ei anna muuttaa poiskaan! ;( En tajua et miksi, voisko joku valaista???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu