Henkilökohtaisesti ihmettelen kovasti koirien omistajien vastuuntunnotonta käyttäytymistä koirien paskantamiseen. Tämä ei tietenkään koske kaikkia, mutta onko se niin vaikeaa korjata sitä koiranpaskaa pois kun koiranne on paskonut tienvarteen, lenkkipolulle jne. Kai te olette tietoisia, että kaupoista voi ostaa esim. pakastuspusseja tai olette saaneet muita ostoksia tehdessä pikkupusseja, jotka ovat erittäin käyttökelpoisia kyseisiin korjauksiin. Keikkein törkeintä on kun koira paskantaa toisten pihalle eikä sen omistaja tee asialle mitään, paitsi katsoo tyytyväisenä kun lemmikki saa putken puhtaaksi. Jos olette koiran hankkineet niin hoitakaa osaltanne myös tämä asia, koska kaikki ei ole koiraihmisiä eikä kaikki tunne suurta nautintoa nähdä/ tallata koiranpaskaan.
koirienpaskasta
lenkkeilijä
262589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Taitaa talvi kääntyä kevääseen kun alkaa koirankakkakeskustelut.
Onhan kakka toki ikävän näköistä ja vielä ikävämpää jos sattuu astumaan tms. koirankakkaan.
Ja mikään ei ole ärsyttävämpää kuin että itse korjaa jätökset ja sitten astuu muiden jättämiin jätöksiin.
Itse korjaan (lähes aina) koirani jätökset. Kuitenkin joskus jää syystä tai toisesta korjaamatta ja pyydänkin anteeksi jos koirani jätökset ovat jotain haitanneet!
Ja muistuttaisin että ne jätökset ei ole sen koiran vika vaan todellakin syy löytyy koiran ulkoiluttajasta!
sinun kannattaa panna kädet kyynärpäitä myöten ristiin, ja olla onnellinen,kun ei ole isompia murheita kuin koirankakat.
*Haukotus*
Tuollaista vastausta saattoi taas odottaakin. Jos alkuperäinen kirjoittaja on kertonut vain oman mielipiteensä koiran kakasta, se tuskin tarkoittaa sitä, että kirjoittajalla välttämättä ei olisi mitään "muita" murheita elämässään!!! Kenties hänellä ei ollut tässä tapauksessa tarkoituksena listata muita päänsärkyjä tällä kertaa!
Meille hankittiin koira viime syksynä. Voisinpa melkein vanno että yksiäkään kakkoja ei ole maahan jätetty. Siksi kannattaisin pientä sakkoa niille koiran omistajille, jotka jättää kakat maahan.
paljonko olis sun mielestä pienen kakan sakko hinta entä ison kakan hinta,pitäskö olla kakka poliisi jossain pusikossa,joka sit vaik punnitsee jätöksen ja hinta tulee sit siitä?Mites löysä kakka,oisko se ehkä kalliimpi kenties?Jos sä oot työtön,niin perusta kakka company firma,laskutat sit kilohinnalla asiakkaita jotka jättävät kakat hunningolle,oisko ideaa.
pieni kakka 50e,iso kakka 100e,löysä kakka 150e sakkoa.Nyt kaikki työttömät kakka kouluun opiskelemaan kakka poliisiksi,ensin olisit kakka alokas,sit kakka kessu,sit ylenisit kakka luutnantiksi ja lopuksi oisit kakka kenraali,sellaiset pökäleet vaan kaulus natsoina.Haisisit paskalle kaiken aikaa,mut eipähän olis kenenkään niken tai adidaksen pohjissa läjiä.Ja maailma paranis kaiken aikaa,eiks jeah.
olen aina rakastanut paskanjauhamista
minä en ainakaan ala kulkea paskapussi kädessä pitkin kaupunkia,ennen menen vaikka maksan sakkoja
Lenkkeilen päivittäin koirani kanssa keskustassa ja joka kerta korjaan kakat kiltisti pussiin (säilötään tuleville sukupolville;) Näin siis keskustassa, jossa roskiksia riittää. Toisin on hieman kauempana keskustasta, jossa ei roskiksia ole. Ymmärrän hyvin, että läjät jää korjaamatta... Eli roskiksia lisää, niin eiköhän koiranulkoiluttajat tee oman osuutensa!
No onpas taas yleistetty tiukasti! Uskoisin kaupunkialueella jo suurimman osan koiranomistajista korjaavan jätökset roskiin (jos sellaisen löytää). Itse teen niin ja olen niin nähnyt muidenkin tekevän. Kertaakaan en ole kuullut kenenkään kiittävän kun niin teen. Muutaman kerran ovat valveutuneet kanssaulkoilijat kovaan ääneen päivitelleet että missäs se pussi on, kun koirani kyykistyy pissalle. Eli odotellaan sitä päivää kun sekin pitää kerätä talteen...
kun ihminen ulkoiluttaa koiraa,niin jotkut ajattelee voivansa aukoa päätänsä miten vaan,mutta eikös sekin ole laissa kielletty.
ei kai mikään laki velvoita keräilemään kakkoja metsässä ja ojien pohjilta'Eikös se koske puistoja ja katuja?
ei se ole saa sitä sanoa suorat sanat koiran omistajille että ei ihan keskekelle tietä ällö
Itse en kyllä yleensä kerää, lenkit tehdään niin syrjässä metiköissä sun muissa etten kyllä koe sitä tarpeelliseksi alkaa metiköstä kaivelemaan. Olen sitä mieltä, että kyllä kaupunkialueelta ja muutenkin "näkyviltä paikoilta" pitää kerätä, mutten kyllä ala ojissa kahlailemaan parin paskanokareen takia ja tuskin siellä muutkaan kahlailevat niin, että ne haitaksi olisivat.
Joku tuossa ehdotti sakkoja. Ja pitäisikö sitten palkata ihan omat paskasakottajat vai?`:D Suhteellisen hupaisa ajatus, että resursseja sellaiseen laitettaisiin. Ja hyödytön. Roskiksia tosiaan enemmän, että voi niitä paskapusseja heitellä ettei tarvia taskuissa pidellä ja oikeen kotiin asti varta vasten viedä. Kukakohan senkin viimein tajuaisi.
Kyllä sen kakkavahdin homman vielä joku koirapoliisi keksii.Voi hoitaa virkaa vaikka alussa vapaaehtois-työnä.
ja ojanpohjilla saataa lapset juoksennella. Eipä ole hauskaa, kun lapsi tulee kengät/vaatteet paskassa kotiin!
etteivät ryve ojissa.voivat vielä hukkua
Aiemmin asuin keskustassa, siellä ainakin muutaman kerran tuli täysin ulkopuolinen ja tuntematon ihminen KIITTÄMÄÄN kun keräsin koirani jätöksiä! Ei kaikki kuitenkaan aina vain moiti ;)
on koirapuistot? Jos kaupungissa on järjestyssääntö, että koirien jätökset täytyy siivota niin eikös silloin olisi ihan kiva, jos jostain löytyisi koirapuisto tai edes sellaisia "koiranjätös" roskiksia, joita esimerkiksi Kouvolassa on. Roskiksen kyljessä on kakkapusseja, jos sellainen ei sattunut mukaan.
ketä kiinnostaa.jos se lenkkeilijää häiritsee ni paskapussit vaan taskuun ja korjailet pois
..puudelista tehty soppa on aika hyvää. Sen jälkeen kun olen hurttasi syönyt, voisin käydä paskalla vaikka pihallasi, että saat jotain muistoja säälittävästä rakistasi.
syökää koiran paskaa!
Koiran paskoista aina jaksetaan jauhaa, mites ne karkkipaperit, kaljapullot ym jätteet tien reunoilla?
kuuluu, se vaan että eivät tartu sillein kengän pohjiin/haise samalla tavalla...
Nii juu. Kakkaa muovisiin pusseihin. Mihis nämä pussit sitten? Eivät kelpaa kuiva- eikä biojätteeksi. LOASilla ei ole edes sekajäteastioita, kun sekajäte maksaa helkutisti enemmän kuin muuut. Meil on 2 iso koiraa, jotka vääntävät useesti viisikin läjää molemmat/lenkki, et tarttis suunnilleen kottikärryn mukaan joka kerta, jos nyt haluis kerätä ne talteen. Ite en paskata koiria katujen varsille vaan ns. hoitamattomille alueille. Biojätepussit on helkutin kalliita ja epäkäytännöllisiä kakkapuuhaan. Kannappa ite 10 kakkapussia taskussa niin tiedät kyllä miksi kaikki ei niit kerää. Sitäpaitsi läjän hajoamiseen ei mene hirveesti aikaa, jos vaikka vertaa tupakantumppeihin ja karkkipussien muoveihin, sitäpaitsi tupakantumpit ovat suurempi rasite luonnolle kuin koirankakka, ja ovat myös myrkyllisiä esim lapsille. Prkl. Järkikäteen kiitos.
Itseppä olet valintasi tehnyt, joten kanna myös vastuu karvaperseesi paskojen korjaamisesta.