31 vai 32

laminaatti

Ollaan ostamassa uuteen taloomme laminaattia. Olemme 32-kovuusluokan laminaatin kannalla, mutta yks myyjä sanoi, että hän ei maksas siitta ylihintaa, vaan tyytys 31-kovuusluokan laminaattiin.

Mielipiteitä?

32:ssa ehkä vähän huonompi valikoima...

5

1930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laminaattori original

      kuin 31 laminaattiin, jos myyjän perustelut ovat tuolla tasolla.
      32 käyttöluokan laminaatit ovat yleensä 8mm paksuja ja ne ovat pinnaltaan kestävämpiä. Niissä on yleensä myös paremmat kuosit ja pintastruktuurit. Kaupassasi vain taitaa olla huonompi valikoima 32-laminaatteja ja varastossa 31-laminaattia.
      Jos minulta kysyisit, vastaisin, että n 16 Euron 32-laminaatissa on parempi hinta/laatu-suhde kuin 9 Euron 31:ssä.

    • Riksu

      32 on julkisiin tiloihin käyvää, 31:llä pärjää kotioloissa. Usea myyjä oli sitä mieltä meillekin, että 31 on kestävää, se 32 on vähän niinkiun myyntikikka, korkeampi hinta, toki se on paksumpaa jne. Me valitsimme 32:n, koska laminaatti mistä pidimme, sattui sitä olemaan. 31 olisi käynyt aivan hyvin. Että molemmat normaalikäyttöä kestävät, mutta halvinta 31:stä ei välttämättä kannata ostaa, niistä monilla huonoja kokemuksia.

    • mar065

      laminaatti , valittiin siksi kun on koira ja kaksi kissaa. Ei ole tullut yhtään naarmua.

      Laminaatissa kannattaa ostaa laatumerkkiä, halvoissa voi olla se että niistä tulee liukkaat.
      Meillä on muistaakseni clit .. laminaatit , niissä on vesisuojaus koko laminaattilaudan alueella ei vain reunoilla. Tämä on myös vanhingossa testattu kun vettä kerran kaatui maljasta eikä sitä huomattu kun vasta parin tunnin kuluttua. Mitään jälkeä ei jäänyt.

      • laminaatti

        Tietää mikä on laadukasta. Näitä kun harvoin ostaa, eikä ole ainakaan mulle sellaisia käsitteitä kuten mersu autoissa tai miele kodinkoneissa.

        Meidän kaupungissa vaihtoehdot on ostaa joko K-raudasta tai Prismasta(Rautsi)...onkohan K-raudan tavara laadukkaampaa, vaikka kait sielläkin on sitä moneen lähtöön.


      • Riksu
        laminaatti kirjoitti:

        Tietää mikä on laadukasta. Näitä kun harvoin ostaa, eikä ole ainakaan mulle sellaisia käsitteitä kuten mersu autoissa tai miele kodinkoneissa.

        Meidän kaupungissa vaihtoehdot on ostaa joko K-raudasta tai Prismasta(Rautsi)...onkohan K-raudan tavara laadukkaampaa, vaikka kait sielläkin on sitä moneen lähtöön.

        löytyy varmasti hyvää ja huonompaa vaihtoehtoa. Hinta kertoo paljon, myyjältä voi kysyä, he kyllä tässä asiassa kertovat kokemuksen perusteella mielipiteensä. Kunhan et alle 10e maksavaa osta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3655
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      81
      2658
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1728
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1670
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1497
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1465
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1454
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1438
    Aihe