Linux

Milloin linux-koodarit oikein alkavat kehittämään itse uusia ominaisuuksia eikä vain kopioi niitä muilta? Nyt lähipäivinä julkaistaan uuden susen beta, joka tuo mukana monia ominaisuuksia, jotka Microsoft on isolla työllä kehittänyt Windows Vistaan.

http://www.novell.com/linux/xglrelease/

Linux vain on HUONO kopio windowsista.
5491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • juu, nuista graafisista kilkkeistä ja niiden ominaisuuksista on turhaa syyttää linux-ytimen kehittäjiä. Samoja Gnomeja ja KDE:tä käyttävät muutkin UNIXit eikä pelkästään linuxin eri variaatiot.
    Voikos muuten winkkarissa valita mitä työpöytäympäristöä tai ikkunointia haluaa käyttää? Taitaa olla vaihtoehdot vähissä. Heh, macciinkin voi laittaa X-kilkkeet jos haluaa...

    Äänestä

kehittämään mitään, jos koko systeemi perustuu standardeihin. Omat viritelmät kun eivät ole minkään standardin mukaisia.

Äänestä

Katsos Pentti, pyörää ei aina kannata keksiä uudelleen. Itseasiassa sehän olisi täyttä typeryyttä, jokainen täysjärkinen ohjelmoija kopioi toimivaa sen minkä ennättää. Samoin hyvät ideat on parasta käyttää uudelleen.

Miksi Microsoftin kopiointi sitten poikkeaisi muusta? Microsoft omii ideoita, ei pelkästään kopioi, vaan perää lisenssimaksuja kopioimistaan ominaisuuksista. Nykyinen laki patenttikäytäntöineen sallii tämän, mutta toimintaa voidaan todellakin pitää moraalisesti arveluttavana.

Jos mielestäsi moraalilla ei ole mitään väliä, niin turha tulla valittamaan, jos hommat menee vituilleen muiden moraalittomuuden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Milloin linux-koodarit oikein alkavat kehittämään itse uusia ominaisuuksia eikä vain kopioi niitä muilta? Nyt lähipäivinä julkaistaan uuden susen beta, joka tuo mukana monia ominaisuuksia, jotka Microsoft on isolla työllä kehittänyt Windows Vistaan.

http://www.novell.com/linux/xglrelease/

Linux vain on HUONO kopio windowsista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu