Kyseinen soitin on Philipsin cdr775. Musiikki soi noin 15 minuuttia normaalisti, jonka jälkeen se rupeaa rätisemään/särkemään. Samalla kun rätiseminen alkaa niin näytön numerotkin pysähtyvät, kun kappale vaihtuu näytössä ei mikään muutu. Kun virran sammuttaa ja laittaa heti uudestaan päälle soittaa se musiikkia taas n.5-15 minuuttia. Mistä lähden vikaa etsimään, lämpenemisestä se luultavasti johtuu?
ENKÄ OSTA UUTTA VASTAAVAA!
ENKÄ OSTA UUTTA VASTAAVAA!
Vastaukset 4
Vanhimmat
se on vissiinkin regulaattori jossa ei ole jäähdytystä. Voiko se hajota tuolla lailla että kylmänä toimii?
LM 317T
WWC1A9948 (8 voi olla myös B)
MOROCCO
ST
Noi siinä regulaattorissa(?) luki. Aina kun soitin temppuilee, se osa on sen verran lämmin ettei oikeastaan sormella kärsi koskea. Niin ja siinä ei ole "jäähdytinkennoa".
Laita siihen pieni alumiinin pala kiinni ja kokeile muuttuuko toiminta. Jos se kerran on niin kuuma ettei siedä koskea niin siinä on sisäinen lämpöraja toiminut tai aivan rajalla.
Kun ei toi soitin tollalailla ole aina tehnyt. Saattaa myös olla että vika ei ole siinä vaan jossain aivan muualla. Toi soittimen rakenne on tällainen:
-Pistorasiasta tuleva virta käsitellään yhdessä piirilevyssä.
-Em. piirilevystä menee johdot polttavan aseman piirilevyyn ja näytön/näppäimien piirilevyyn.
-Polttavasta menee johdot toisen cd:n piirilevyyn ja näyttön/näppäimien piirilevyyn.
Verkkovirta piirilevyssä on 3kpl regulaattorin näköistä, joista kahteen laitoin sen jäähdytyspalan. Toinen mihin laitoin alumiinin palan lämpenee edelleen ja kolmas jossa oli ennestään jäähdytys lämpenee mielestäni liian kuumaksi.
Nyt jäähdytys palojen jälkeen toiminta on sellainen, että vaikka näyttö ja näppäimet tilttaa musiikki silti soi säröilemättä jonkun aikaa. En tiedä.. taitaa olla parempi että vien sen jollekkin asiantuntijalle!