Mitä mieltä olette tämän lapsen nukkumisesta? Siis ikää on 1v1kk. Nukkuu yöt 12h, sekä päiväunia siihen päälle yhteensä n. 5-7h? Eikö se ole liikaa tuon ikäiselle?
Koskaan ei pistä hanttiin nukkumaan menoa vaan onnellisena nukahtaa aina kun nukkumaan laitetaan.
Todella väsynyt lapsi.
Joskus nukkuu jopa 2 x 4h päikkärit noiden 12h yöunien lisäksi.
Onko syytä huoleen?
Koskaan ei pistä hanttiin nukkumaan menoa vaan onnellisena nukahtaa aina kun nukkumaan laitetaan.
Todella väsynyt lapsi.
Joskus nukkuu jopa 2 x 4h päikkärit noiden 12h yöunien lisäksi.
Onko syytä huoleen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta kyllä oma lapsenikin joka on täyttää maaliskuussa 2 vuotta nukkuu yöllä 12 tuntia ja päivällä 3h päikkärit ja ikää kuitenkin on enemmän kun sinun lapsellasi, mutta noi teidän pienokaisen päikkärit on todella pitkät. Miten hän on nukkunut aikaisemmin, onko unen määrä kuitenkin vähentynyt pikkuhiljaa vai lisääntynyt? kyllähän ainakin alle vuoden ikäinen saattaa nukkua vielä tosi paljon, mutta jos teidän lapsi tuntuu väsyneemmältä kuin aikaisemmin niin ehkä mainitsisin neuvolassa asiasta ja voithan kysäistä asiasta, vaikka väsymys ei olisikaan lisääntynyt.
vois kuvitella että tarvii noi unet jos painaa hereillä oloajan sitten ihan täysillä. Jos taas sen ajankin on vaisu niin ottaisin kyllä yhteyttä neuvolaan/lastenlääkäriin.
jotain on selvasti pielessa, "normaali" uni n.1 v ikaisella on 12h younet ja sen lisaksi 1-2 paivaunet, maksimissaan 2.5h pituiset. Oletko miettinyt puuttuuko lapselta virikkeita, leikitko hanen kanssaan? saako monipuolista ruokaa ? itse kylla marssisin laakarin, en neuvolan, vaan erikoislaakarin puoleen jotta jos jotain on pielessa pystytaan se kartoittamaan mahd.pian lapsesi parasta ajatellen. ala jaa tumput suorana ihmettelemaan, moinen nukkuminen EI ole normaalia !!!