teen täyttä 7,5 tunnin päivää. Sitten kun lähden hälytyksiin tai teen vahauksia, en saa niistä ylityökorvauksia vaan "sitten joskus" vapaata...onko teillä muillakin näin ?
palveluohjaajille
Inkku
101521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
teen 7,5 tunnin päivää.Kun joudun lähtee vahauksiin tai muuhun.saan siitä ylityökorvauksen ja tuntipalkkani on silloin myös korkeampi,kuin päivätöistä.Näin haluu työnantajani korvata vaivannäköni ja silloin myös teen kunnon korvauksen takia mielelläni.
Näin se on inkku.
Kun hommaan ryhtyy ja hommia ottaa täytyy pitää puolensa.
En usko että sinua kukaan pakottaa tekemään ylimääräistä ,vaan olet asian hyväksynyt aikoinasi ja siitä on tullut käytäntö.
on meillä se, että kellekään jolla on vähänkään esimies asemaa, ei makseta ylitöistä rahana vaan vapaana. Muut työntekijät kyllä saavat ylityökorvaukset.
Halusin vaan tietää, onko muilla siivousfirmoilla näin...en ole kauaa ollut tässä enkä ole varma jäänkö ollenkaan koska en hyväksy juuri tätä asiaa.
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, hyväksyä tai lähteä...
meillä maksetaan ylityöt, jos itse niin haluaa. Voin itse valita, otanko vapaana vai rahana.
Vahauksia teen työpäivän puitteissa, jos ehdin, normaali liksa. Jos tarvitaan viikonloppuun tai iltaan, pyydetään erikseen, niistä maksetaan lain mukaiset lisät.
Hälytys töistä erikseen palkka, samoin eritekorvukset ym.
..paljo maksetaan eritekorvauksia?? Onko kyse siis oksennuksesta? eristyspesuista?? pissasta??? jne jne ja jos vielä kerrot paljo sun tuntipalkka on ilman eritepesuja...
Eritekorvaus on tes:in mukainen. Se on reilun 10 €, siitä verot.
Edellisestä on kyllä jonkin verran aikaa, en jaksa etsiä tarkkaa tietoa, toimistosiivouksessa sitä on harvemmin.
Tuntipalkka on riittävän hyvä, tosin mulla on liki 20 v. kokemus, ja ohjaajan erikoisammattitutkinto.
Sen verran voin kertoa palkasta,, et on 300€ kk parempi kuin eräällä yhtiöllä, joka väittää olevansa palkoissa kilpailukykyinen.
Minä teen kolmen tiimissä itäsuomessa,sekalaisia siivouksia.Seas on alkoholistikämppien perussiivouksia,myös paskaa,kusta,oksennusta,usein verta ja lasinsirp.ym eikä pomo maksa eritelisiä.Onko sil väliä,onko yritys ite pam vai kiint.ja siiv.tessiin kallellaan?Toimenkuvan kirjavuuden takia palkka on taulukosta ok tasol muuten.Nyt ennen jussia työllisti sekä paremmat piirit,saunanpesut,rappuhommat,palojäljet..
Eritelisiä ei enää makseta..kiitos PAM! Se on ihan nyt jo työehtosopimuksessa, että niistä ei makseta.
sinua huijataan. vilkaisepa työehtosopimusta.
Eritekorvausta ei todellakaan enää makseta. Se poistui uuden työehtosopimuksen myötä.