Paljonkohan mahtaa olla etutolppien öljymäärä XJ900:een, siis yhteen tolppaan. Entä mikähän olis sopiva öljyn tahmeus 10 vai 15 ja onko stefat helppo vaihtaa?
XJ900 etuiskarit
13
5821
Vastaukset
- sanoo näin:
1994-1996: 444cm3
1997- : 441cm3
10W
F vai S? edelliset tiedot pätevät S:ään- xjahamay
F, ja vuosimalli 90-, löytyyko tarkkaa tietoo?
- matka juhta
xjahamay kirjoitti:
F, ja vuosimalli 90-, löytyyko tarkkaa tietoo?
Öljymäärä on 276cc.Itsellä taitaa tällä hetkellä olla ihan moottoriöljyä 10w30,toimii ihan hyvin.
Kannattaa laittaa aika jäykkää haarukka öljyä,olikohan itsellä jotain kymppiä,nyt en ole varma,mutta nykyinen öljy on paras mitä kokeilin.
Viimekesänä muutamankerran oli etupää levällään, ja kokeilin öljyjä ja laitoin sentin prikat vielä yläpäähän.Stevat tuli tietenkin vaihdettua.
Oli alkukankeutta,mutta kannattaa asiaa tutkia ja sitten vasta hutkia.
- matka juhta
Niin itse jos laittaisin ihan oikeeta haarukka öljyä,niin se olisi suosiolla vähintään 20W .
- Kra
Kyllähän nuo ohjekirjan kuutiosentit (öljymäärä) varmaankin ovat ihan oikein, mutta toiminnan kannalta oleellisempi tieto on, että millä korkeudella se öljyn pinta on etuiskarissa.
Ohjekirjassa on muistaakseni ilmoitettu myös öljypinnan korkeusmitta putken yläpäästä mitattuna. Iskari tietenkin pitkänä ja jousi ym osat paikallaan. Mitataan yläkautta ennen tulpan asennusta rautalangalla tai muulla vastaavalla "tikulla".
Varsinkin jos paikkoja ei ole purettu, niin kaikki vanha öljy ei tule tyhjennysreiän kautta ulos.
Toisaalta kun iskarit ovat lyhimmillään, niin liika öljy tekee nestelukon etuiskarin sisälle ja rikkoo stefat/lykkää öljyä pihalle.- Vdue
Vaimentimen öljynpinta mitataan vaimentimen ollessa kokoonpuristettuna ilman jousta.
- Kra
Vdue kirjoitti:
Vaimentimen öljynpinta mitataan vaimentimen ollessa kokoonpuristettuna ilman jousta.
Tein vastaavan homman omaan mopooni pari vuotta sitten ohjekirjan mukaan. Melkein olisin lyönyt vetoa, mutta onneks en lyönyt. Näin se ihmisen muisti toimii.
- matka juhta
Vdue kirjoitti:
Vaimentimen öljynpinta mitataan vaimentimen ollessa kokoonpuristettuna ilman jousta.
Minun mielestä öljynpinta mitataan vaimennin pitkänä,näin öljynpinta ja öljynmäärä täsmäävät.
- Kra
matka juhta kirjoitti:
Minun mielestä öljynpinta mitataan vaimennin pitkänä,näin öljynpinta ja öljynmäärä täsmäävät.
Kerran luulin erehtyneeni, mutta onneksi olin väärässä! he..h..
Tarkistan asian korjausmanuaalista tänään illalla (jos muistan)! - Kra
Vdue kirjoitti:
Vaimentimen öljynpinta mitataan vaimentimen ollessa kokoonpuristettuna ilman jousta.
Tarkistin asian kirjasta (Haynes)ja vapaasti suomennettuna siellä sanotaan näin:
Etuiskari täysin kokoonpuristettuna ilman jousta, öljypinnan korkeus putken yläpäästä mitattuna tulee olla 168 mm.
Vaihtoehtona öljymäärälle on annettu 276 cc tilavuusmitta. Nämä eivät päde 31A malliin.
Öljylaaduksi kirja suosittelee "Fork Oil" 5W. Ite oon köyttänyt juuri tuota viskositeettia ja tuntuu toimivan.
Eikös tuo 20 W ole liian paksua? - matka juhta
Kra kirjoitti:
Tarkistin asian kirjasta (Haynes)ja vapaasti suomennettuna siellä sanotaan näin:
Etuiskari täysin kokoonpuristettuna ilman jousta, öljypinnan korkeus putken yläpäästä mitattuna tulee olla 168 mm.
Vaihtoehtona öljymäärälle on annettu 276 cc tilavuusmitta. Nämä eivät päde 31A malliin.
Öljylaaduksi kirja suosittelee "Fork Oil" 5W. Ite oon köyttänyt juuri tuota viskositeettia ja tuntuu toimivan.
Eikös tuo 20 W ole liian paksua?Taisin ensi alkujaan mitata väärällä tavalla sen öljypinan.Mutta viime kerralla laitoin oikean määrän.Olen tainnut vähän sekoilla ja nyt täytyy vähän miettiä,että mitä on tullut tehtyä.
Niin mulla oli aluks muistaakseni 5W tä ja väärällä tavalla mitattu pinta ,mutta silti etupää löysä,en ymmärrä.Olisi luullut etupään olevan kivikova,kun oli öljyä liikaa.No minä laitoin nyt oikean määrän öljyä ja toimii aika mukavasti, 10W30.Voi olla että vielä pitää purkaa jos siitä sais vaikka vielä paremman. - tehtaalla
matka juhta kirjoitti:
Taisin ensi alkujaan mitata väärällä tavalla sen öljypinan.Mutta viime kerralla laitoin oikean määrän.Olen tainnut vähän sekoilla ja nyt täytyy vähän miettiä,että mitä on tullut tehtyä.
Niin mulla oli aluks muistaakseni 5W tä ja väärällä tavalla mitattu pinta ,mutta silti etupää löysä,en ymmärrä.Olisi luullut etupään olevan kivikova,kun oli öljyä liikaa.No minä laitoin nyt oikean määrän öljyä ja toimii aika mukavasti, 10W30.Voi olla että vielä pitää purkaa jos siitä sais vaikka vielä paremman.Eiköhän valmistaja tiedä, minkälaista öljyä niissä tulee käyttää - ja kuinka paljon.
Kaikki öljykanavat jne. on suunniteltu ja tehty 5 W öljylle. Paksummilla toiminta EI voine olla parampaa. Jouset ovat myös kulutustavaraa, ensiasennusjouset eivät yleensä myöskään ole laadullisesti niitä parhaita.
- eka 1
Onko suuri operaatio vaihtaa etuiskarien stefat xj 900 jammuun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1392754- 2312117
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1891888- 521886
Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261690Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421515Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä761417- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3101005Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65875