Uuden koneen kokoonpano:

saber.xtx

AMD Athlon 64 3700 boxed prosessori

Maxtor DiamondMax10 120GB SATA150 7200rp

Asus A8N-E nForce4 ultra -emolevy.

2x Kingston 1024MB/1GB DDR 400MHz

Antec Sonata II - ATX-kotelo, 450W ATX12

Näytönohjain, näyttö ja DVD on jo hankittu.
Mutta olisiko tossa listassa jotain parannaeltavaa? Tietysti budjetti ei tuosta enää saisi paljon nousta.

10

2253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Vaihtaisin kovot Seagaten levyihin. Sehän johtuu kuitenkin vain siitä, että itse käytän Seagateja, eikä niiden kanssa ole koskaan ollut mitään ongelmia. Toisin kuiten olen lukenut Maxtorin levyjen toiminnasta. Niistä ei kuitenkaan ole omakohtaista kokemusta. Nämä siis tulisivat tallennustilaksi.

      Käyttöjärjestelmä levyksi asentaisin Western Digitalin Raptorin (10k rpm). Pienin 36Gb varmaan riittää. Siinä on hakuaika puolet pienempi kuin 7200rpm levyissä.

      • Höpö

        Kun keväällä kävin ostamassa kaksi 200gigaista sata-levyä verkkokauppa.comista, kysyin näistä eroista. Myyjä kertoi, että jos asiakaspalautusten perusteella katsotaan, niin Maxtorit ovat huonoimpia (selvästi eniten palautuksia, eli vikoja jo uusissa/uudehkoissa levyissä) ja WesternDigitaleja taas tulee palautuksena erittäin vähän.

        Tuota voisi pitää yhtenä perusteena valinnalle.

        Ostin muuten WD:n levyt :)


    • Jim

      Kingstonit kannattanee vaihtaa, koska niissä on ollut yhteensopivuusongelmia ko. piirisarjan kanssa. Tilalle jotain perusmuistia.

      Maxtorin vaihtoa kannattanee myös harkita vaikkei tämä uudempi sarja ilmeisesti samaan tahtiin poksahtele kuin vanhempi 9-sarja.

    • Kellotaajuus

      AMD64 X2 3800 on mun mielestä paljon parempi sijoitus. Moniprosessorijärjestelmä kannattaa olla jokaisessa uudessa koneessa. Toki hintaa tulee 50€ lisää mutta se on mun mielestä worth it.

      Hitachi Deskstar T7K250-sarjan kovalevy olisi paljon nopeampi.

      A8N-E on ollut aikamoinen riesa asuksen omilla FAQ sivuilla joten kannattaa ehkä harkita joko parempaa emoa asukselta tai MSI:n tai abitin nForce4 Ultra emoa.

      Kingston ei oo välttämättä paras ratkaisu AMD64 alustan kanssa. kannattaa katsoa löytyisikö vaikka Corsairilta mieluisaa settiä.

      Sonata II on kyllä hyvä kotelo mutta P150 olisi teknisesti parempi ja hiljaisempi. Ulkonäkö on tietysti makuasia.

      • saber.xtx

        AMD X2 3800


      • Kellotaajuus
        saber.xtx kirjoitti:

        AMD X2 3800

        Buffalon Caslatensy 2,5 muistit.
        On ainakin yhteensopivammat nForce4n kanssa. Ja niiden saatavuus pitäis olla hyvä ja hinnankin edullinen.


      • pjotr

      • saber.xtx

      • pjotr
        saber.xtx kirjoitti:

        Kellotus pitäisi onnistua helposti. Ja jos ei mennä 2Ghz @ 2,5Ghz niin ainakin 2,3-2,4Ghz. Täytyy etsiä vielä lisää artikkeleitä joissa on kelloteltu 3800 @ 4800 vastaavaksi.

        Athlon 64X2 3800
        -Athlon 64 3200 suorituskyky peleissä

        http://www.sharkyextreme.com/hardware/cpu/article.php/3524426

        -kellotettu 2,4GHz

        http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-x2-3800.html

        -lisää löytyy tuolta

        http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=31


      • saber.xtx
        pjotr kirjoitti:

        Athlon 64X2 3800
        -Athlon 64 3200 suorituskyky peleissä

        http://www.sharkyextreme.com/hardware/cpu/article.php/3524426

        -kellotettu 2,4GHz

        http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-x2-3800.html

        -lisää löytyy tuolta

        http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=31

        Koska hinta on paljon alhaisempi ja kellottuvuus on parempi sekä pelinopeus vakio kelloilla parempi.

        Taitaa lopullinen lista olla tällänen:

        Transcend 2GB for Dual Channel DDR 400MH
        AMD Athlon 64 3700 boxed prosessori
        Maxtor DiamondMax10 120GB SATA150 7200rp
        Abit KN8-Ultra, Socket 939, Athlon 64/64
        Antec Sonata II - ATX-kotelo, 450W ATX12

        Hintaa ompi 750€


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2987
    9. 239
      1367
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe