Uuden koneen kokoonpano:

saber.xtx

AMD Athlon 64 3700 boxed prosessori

Maxtor DiamondMax10 120GB SATA150 7200rp

Asus A8N-E nForce4 ultra -emolevy.

2x Kingston 1024MB/1GB DDR 400MHz

Antec Sonata II - ATX-kotelo, 450W ATX12

Näytönohjain, näyttö ja DVD on jo hankittu.
Mutta olisiko tossa listassa jotain parannaeltavaa? Tietysti budjetti ei tuosta enää saisi paljon nousta.

10

2235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Vaihtaisin kovot Seagaten levyihin. Sehän johtuu kuitenkin vain siitä, että itse käytän Seagateja, eikä niiden kanssa ole koskaan ollut mitään ongelmia. Toisin kuiten olen lukenut Maxtorin levyjen toiminnasta. Niistä ei kuitenkaan ole omakohtaista kokemusta. Nämä siis tulisivat tallennustilaksi.

      Käyttöjärjestelmä levyksi asentaisin Western Digitalin Raptorin (10k rpm). Pienin 36Gb varmaan riittää. Siinä on hakuaika puolet pienempi kuin 7200rpm levyissä.

      • Höpö

        Kun keväällä kävin ostamassa kaksi 200gigaista sata-levyä verkkokauppa.comista, kysyin näistä eroista. Myyjä kertoi, että jos asiakaspalautusten perusteella katsotaan, niin Maxtorit ovat huonoimpia (selvästi eniten palautuksia, eli vikoja jo uusissa/uudehkoissa levyissä) ja WesternDigitaleja taas tulee palautuksena erittäin vähän.

        Tuota voisi pitää yhtenä perusteena valinnalle.

        Ostin muuten WD:n levyt :)


    • Jim

      Kingstonit kannattanee vaihtaa, koska niissä on ollut yhteensopivuusongelmia ko. piirisarjan kanssa. Tilalle jotain perusmuistia.

      Maxtorin vaihtoa kannattanee myös harkita vaikkei tämä uudempi sarja ilmeisesti samaan tahtiin poksahtele kuin vanhempi 9-sarja.

    • Kellotaajuus

      AMD64 X2 3800 on mun mielestä paljon parempi sijoitus. Moniprosessorijärjestelmä kannattaa olla jokaisessa uudessa koneessa. Toki hintaa tulee 50€ lisää mutta se on mun mielestä worth it.

      Hitachi Deskstar T7K250-sarjan kovalevy olisi paljon nopeampi.

      A8N-E on ollut aikamoinen riesa asuksen omilla FAQ sivuilla joten kannattaa ehkä harkita joko parempaa emoa asukselta tai MSI:n tai abitin nForce4 Ultra emoa.

      Kingston ei oo välttämättä paras ratkaisu AMD64 alustan kanssa. kannattaa katsoa löytyisikö vaikka Corsairilta mieluisaa settiä.

      Sonata II on kyllä hyvä kotelo mutta P150 olisi teknisesti parempi ja hiljaisempi. Ulkonäkö on tietysti makuasia.

      • saber.xtx

        AMD X2 3800


      • Kellotaajuus
        saber.xtx kirjoitti:

        AMD X2 3800

        Buffalon Caslatensy 2,5 muistit.
        On ainakin yhteensopivammat nForce4n kanssa. Ja niiden saatavuus pitäis olla hyvä ja hinnankin edullinen.


      • pjotr

      • saber.xtx

      • pjotr
        saber.xtx kirjoitti:

        Kellotus pitäisi onnistua helposti. Ja jos ei mennä 2Ghz @ 2,5Ghz niin ainakin 2,3-2,4Ghz. Täytyy etsiä vielä lisää artikkeleitä joissa on kelloteltu 3800 @ 4800 vastaavaksi.

        Athlon 64X2 3800
        -Athlon 64 3200 suorituskyky peleissä

        http://www.sharkyextreme.com/hardware/cpu/article.php/3524426

        -kellotettu 2,4GHz

        http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-x2-3800.html

        -lisää löytyy tuolta

        http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=31


      • saber.xtx
        pjotr kirjoitti:

        Athlon 64X2 3800
        -Athlon 64 3200 suorituskyky peleissä

        http://www.sharkyextreme.com/hardware/cpu/article.php/3524426

        -kellotettu 2,4GHz

        http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-x2-3800.html

        -lisää löytyy tuolta

        http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=31

        Koska hinta on paljon alhaisempi ja kellottuvuus on parempi sekä pelinopeus vakio kelloilla parempi.

        Taitaa lopullinen lista olla tällänen:

        Transcend 2GB for Dual Channel DDR 400MH
        AMD Athlon 64 3700 boxed prosessori
        Maxtor DiamondMax10 120GB SATA150 7200rp
        Abit KN8-Ultra, Socket 939, Athlon 64/64
        Antec Sonata II - ATX-kotelo, 450W ATX12

        Hintaa ompi 750€


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3141
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1690
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe