Opiskelijan äitiyspäiväraha

Ei liene suuren suuri..?!

Olen opiskelija ja tilauksessa olisi vauva. Mietityttää nuo raha-asiat... Millaista äitiyspäivärahaa tulen saamaan, miten se lasketaan? Ja mistä alkaen sitä saa? Loppuuko opintotukeni sen vuoksi? Jos äitiysloma loppuuu kesäaikana ja palaan kouluun vasta syksyllä, saanko kesäajalta mistään mitään tukea? Opintotukeahan en voi saada, mutta entä muuta..?

Kiitoksia neuvoista :)

5

10500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuren suuri

      Äitiyspäivärahaa tulet saamaan 15,20 € päivältä (vähimmäismäärän) ja sitä maksetaan kuudelta arkipäivältä viikossa. Siitä sitten luonnollisesti otetaan vielä verot pois. Ensimmäisestä lapsesta lapsilisä on 100 €. Opintotukea on mahdollista saada äitiyspäivärahan kanssa. Äitiysloman jälkeen voit jäädä kotiin hoitamaan lasta kodinhoidon tuella, joka on 294 €/kk (miinus verot). Jos lapsi on kunnallisessa hoitopaikassa, kun syksyllä menet kouluun, saat vain opintotuen. Mutta jos lapselle järjestyy jokin muu hoitopaikka, saat syksyllä sekä kodinhoidon tukea että opintotukea.

      • asioita

        Äitiyspäiväraha määräytyy sinulle siis miniminä, jos et ole samanaikaisesti ollut töissä. Äitiyspäiväraha alkaa 30 päivää ennen laskettua aikaa tai jos aloittaa varhennettuna, niin 50 päivää ennen laskettua aikaa. Kodinhoidon tukea saa siihen asti, kun lapsi on 3 v.


    • Realizti

      ...kun olet kykeneväinen ne elättämään. Miksi kaikki inisevät, että pitäisi saada sitä ja tätä? Kuka vittu sen kaiken maksaa?

      • Veron maksaja

        me kaikki veroja maksetaan, ne äitiyspäivärahalla olevatkin... pakkohan täällä jonkun on tehdä lapsia jotta saadaan pidettyä Suomi pyörimässä, kun ei tänne haluttais ulkomailtakaan lisää työvoimaa. Piiri pieni pyörii, joten älkööt kukaan nostako itseään jalustalle.


      • diipadaapadai

        eipä maksa opinnoista valmistuvakaan, jos on lapsentekoiässä, eikä sukupuolen takia saa töitä. parempi tehdä lapset uran alta pois jo kouluaikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe