millaista on olla yrittäjä täällä pohjanmaalla. Onko se kuulu pohjalainen kateus vallassa.
Kertokaa
8
1491
Vastaukset
- hilipatihippan
Ihan samanlaista kuin muuallakin. Pari mätää omenaa kyllä pilaa ilmapiiriä konservatiivisillä toimintatavoilla tai hyväveli-meiningillä, mutta muuten homma toimii kuten muuallakin.
Verottajalla on täällä Kokkolassa pipo hieman tiukalla, mutta ei ylitsepääsemättömästi. Kannattaa muistaa. - on hankalaa
kateellisten ihmisten kanssa. Mutta koko Suomi on tunnetusti kateellinen kansa siinä mitä tulee ihmisen uskaliaisuuteen yms, sellaiseen wannabe-juttuun... Yliminää ei saavuteta kokonaan, ja tällaisten henkilöiden persoonallisuushäiriöistä kärsii melko moni yrittäjä täällä Kokkolassa. Pahaa sanaa levitetään ja "mähän sanoin"-meininkiä viljellään. Jos huomaat keskustelupalstoilla, yrityksiä koskevat jutut ovat eniten luettuja - sekä positiiviset että negatiiviset... Kyllä ihmisiä kiinnostaa täällä toisten ihmisten leipä.
Mutta onneksi ei niin montaa häiriöistä ole kuin voisi luulla... - tämän Kokkolan
tilannetta kun en ole täällä toiminut yrittäjänä, mutta voin kertoa etelä-pohjanmaan kokemuksista. Siellä kyllä on vallalla tuo kateus, mutta terveellä tavalla. Yritetään rehdisti olla parempia kun naapuri, mutta paskanpuhumislinjalle ei lähdetä. Rehtiä kilpailua.
- on valttia
tai ainakin kokkolassa olenkin joskus törmännyt tietyissä liikkeissä kilpailijoiden mollaamiseen..esim.ne tuo sieltä sitä ja tätä, ei takuita ja niin edelleen. Tympeää kuunnella tuollaista mustamaalaamista!Itse ostan kaikki tarvitsemani kokkolasta enkä lähde jonkun helkkarin tarjouksen perässä kärkkäisille tai keskisille.Tulee muuten halvemmaksikin!
- yrittäjä vuodesta -97
Tämä on vain totta, ihan sama mitä yrität niin kyllä kuuluu! Täällä ollaan yli kateellisia ja kukaan ei sais pärjätä! Sitte jos joudut soskuun hakeen toimeentulo tukee niin kylläpäs oot ahne ku rahaa pitää hakea. Ja käydään sitte muualla ostoksilla ettei vaan paikallinen yrittäjä saa mitään! Tämä on se miten kokkolassa toimitaan!
- jonkun..
yrityksen pistät pystyyn, niin älä kokkolaan, koska täällä on aivan tajuton kilpailu tuotteista.
Mutta jos sulla on sellainen idea, jota ei täällä vielä ole, niin saatat vuoden tai kaksi pystyä pyörittämään sitä ilman että kukaan perustaa samanlaista firmaa.
Mutta perustappa firma noin 40 km säteelle kokkolasta, jo vain alkaa kannattavuus parantua ja kassakone laulaa. - Moro
KILPAILUA PITÄÄ OLLA, Jos sitä pelkäät niin laita yrityksesi johonki yli-ullavalle!
Kilpailu on ehdottomasti ja vain hyvä asia, ja onneksi sitä löytyy kokkolassa.
Hyvä sekä asiakkaille että yrittäjille - miljon eurosman
Kun hoitaa hommansa mallikkaasti,mitä siitä muiden mielipiteistä välittää.Kateus on suomalaista kansantautia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151475
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231464- 281458