Täytyykö kääpiöhamstereille hankkia suola -tai kalkkikivi?
kääpiöhamsteri
mä
4184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..lukenut hamsteri kirjoja???
KYLLÄ!MOLEMMAT!!!!
ei välttämättä tarvitse olla jos annat sille todella monipuolisen ja terveelisen ruuan jokapäivä!
mulla on ollut 3 hamsteria, ostin kalkkikiven ja suolakiven ensimmäisen hamsterin aikana.. enkä ole koskaan huomannut yhdenkään niistä lipovan kiviä. Mulla on vieläkin ne samat kivet jäljellä, niistä aina laitan uusia paloja häkkiin. että en sitten tiedä tarvitsevatko hamsterit niitä..
Minun hamsterini eivät ole koskaan suola- eikä kalkkikiveä nähneet. Kasvamiseen tarvittavan kalsiumin hamsterini saavat kermaviilistä ja Tutteli-vellistä ja suolaa hamsterini saavat kun lisään pari kertaa viikossa puuroon lihaksi leikkelekinkkua tai vauvanruokia. Hamsteri on kaikkiruokainen ja sen ruokavalio tulisi pitää mahdollisimman monipuolisena.
Ikävä kyllä vanhat hamsterikirjat ovat tiedoiltaan monilta osin vanhentuneita. Uusinta tietoa saat kun otat yhteyttä suoraan kääpiöhamsterikasvattajiin. Edes kaikki tälle palstalle vastanneista eivät osaa totuutta kertoa :(
Käy tutustumassa Suomen Hamsteriyhdistyksen sivuihin: www.hamsteriyhdistys.net
Sieltä löydät asiallista tietoa hamstereiden hoidosta sekä listan kasvattajista, josko lähelläsi asuisi joku kasvattaja, jonka luokse voisit mennä hamstereita katsomaan ja niistä kyselemään!