Mitä tarkoittaa...?

Kun dvd-levyissä esim. 2x 4x 8x 16x niin mitä ne merkinnät tarkoittavat ja onko väliä minkä niistä ostaa?
1356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyseessä on levylle sallitut maksimikirjoitusnopeudet. 1x nopeudella levyn kirjoittaminen kestää n. tunnin, joten siitä voi laskea summittaisesti kirjoitusajan. Siis 1x on 1350 KB/s, kun CD:llä se on vain 150 KB/s. Vastaavasti siis 4x nopeudella levyn kirjoittaminen kestää n. vartin. Tosin pitää huomata, että käytetyn laitteiston pitää tukea näin suurta nopeutta, että hyöty saadaan. Toisaalta nopeat levyt saattavat tuottaa ongelmia vanhoissa laitteissa. Koska et kerro mitään tarpeistasi tai laitteistostasi, niin en voi sanoa juuri enempää.

Yleensä kannattaa testata toimivuus pienemmällä erällä ennenkuin ostaa satoja levyjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei tietoa kirjoitti:

Kun dvd-levyissä esim. 2x 4x 8x 16x niin mitä ne merkinnät tarkoittavat ja onko väliä minkä niistä ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu