vaihdellaan nokkaketjua onks mitään kilsa määrä tms,baitövei onks muuten kallis vaihdattaa toi ketju.
mites noissa
v6:sissa
5995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyselin samaa asiaa fordilta ja meinasivat ettei tarvi vaihtaa jos ei erityistä tarvetta esiinny. Autolla ajettu 103 000 tuhatta km ja vuosimalli 2000. Mutta saattaa riipua kyllä vuosimallista tuo vaihto tarve.
ketjut niin EI TARVII vaihtaa mut jos on hihna niin vaihto 100tkm välein
V6:een Mondeoon (Duratec) vaihdella hihnoja kun on ketjuveto (olisi ollut yksi kuvakin varmemmaksi vakuudeksi mutta en löytänyt sitä netistä enää). Ennen joku muu paikka pettää kuin tuo ketju. Näinhän se oli ennen tätä hihnavillitystä muissakin merkeissä ja malleissa. Taisivat vaan keksiä hyvän rahastuskeinon tuolla hihnalla. Pahimmillaan taitaa joillain merkeillä olla 30 tkm:n vaihtoväli ja hihnan katkeaminen saattaa aiheuttaa tosi ison remontin.
kyllä se kestää... rautaa
- nissan synny 1.6lx 1989 kettinkil
- ajoin uudesta 398000km
- nyt tuttu huoltomies lopetti ajot, sanoi et ääni menny niin pahaks hakkaukseksi
-odotellaan osia ja sit jatketaan ajoa
juu se rallatus jakopäässä yleensä kertoo ketjun olevan vaihtokunnossa, ja jos sen ketjun saa katkeamaan niin vauriot ovat yleensä senmukaisia...pelkkä kansiremontti ei välttämättä riitä, sillä se kettinki aika usein pyrkii "ulostautumaan" kotelostaan... jälki onkin kaikkea muuta kuin kaunista
kerran mb 230e koneen nähnyt tuon ketjurikon jälkeen.