mitä pitää

kun ostaa talon tutulta ilman kiinteistövälittäjiä...teemme kaupat keskenämme...miten hoituu?
1218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

oikein ellei asiasta ole mitään hajua.

Silloin se kannttaa teettää vaikka pankissa ja siellä on usein myös kaupanvahvistaja paikalla ja rahansiirrot menee oikein.

Jos on, tai löytää kauppakirjamallin niin sen voi itsekkin täyttää ja kaupat tehdä kaupanvahvistajan luona vaikka raastuvassa.

Tällöin rahojen siirto jää kuitenkin omalle vastuulle.

Mihinkään suullisiin sopimuksiiin ei pidä luottaa tuttujenkaan kesken, helposti menee omaisuus ja rahoja ei näe koskaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietää kirjoitti:

kun ostaa talon tutulta ilman kiinteistövälittäjiä...teemme kaupat keskenämme...miten hoituu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu