Probleemana olisi se että miten saada Canonin 4200F skanneri pelittämään Fedora 4:sen kanssa?
SANE ei tunnusta tukevansa sitä. Skanneri löytyy SANEn sivuilta listasta, ja siellä erikseen lukee ettei tueta. Mutta en vaivu epätoivoon. Eli olisiko jollakulla ideaa?
Koneessa on kakkoskäyttiksenä Win2000 jolla skanneria tuli jo kokeiluta. Suht hiljainen ja nopea laite on kyllä kyseessä. Kun vain saisi sen juttelemaan linuxille myös. Tavoitteena olisi tehdä skriptihässäkkä jolla skannaisin laskut ja kuitit suoraan PDF formaattiin ja oikeaan hakemistoon oikealla tiedostonimellä...
CanoScan 4200F
4
156
Vastaukset
- onion
Jos kerta SANE:n sivuilla erikseen oikein sanotaan että ei ole tuettu niin sitten se ei varmaan ole. Kannattaa tuollaiset asiat tarkistaa ennenkuin menee ostamaan jonkun laitteen.
- skannaajamies
Tiesin jo ostaessa ettei SANE skanneria tue. Mutta spekseiltään skanneri oli hyvä, joten ostin sen. Ja voihan sitä käyttää windowssin puolelta jos ei muuten onnistu.
Mutta kysymkseni olikin MITEN skannerin saa pelittämään? Jos drivereita tarvitsee itse alkaa koodaamaan, niin mistä lähdetään liikenteeseen? Saako windowsin TWAIN ajureita käytettyä millään kikalla? Onnistuuko skannaaminen esim. winen kautta? - just tämä
skannaajamies kirjoitti:
Tiesin jo ostaessa ettei SANE skanneria tue. Mutta spekseiltään skanneri oli hyvä, joten ostin sen. Ja voihan sitä käyttää windowssin puolelta jos ei muuten onnistu.
Mutta kysymkseni olikin MITEN skannerin saa pelittämään? Jos drivereita tarvitsee itse alkaa koodaamaan, niin mistä lähdetään liikenteeseen? Saako windowsin TWAIN ajureita käytettyä millään kikalla? Onnistuuko skannaaminen esim. winen kautta?Eihän ole mitään tarkoitushakuisuutta jutussasi kun lähes kaikki muut Canoninkin scannerit on tuettuja mutta ei just tämä?
- skannaajamies
just tämä kirjoitti:
Eihän ole mitään tarkoitushakuisuutta jutussasi kun lähes kaikki muut Canoninkin scannerit on tuettuja mutta ei just tämä?
No voi jeesus sentään. "tarkoitushakuisuutta"?! Siis skanneri joka maksoi satasen ja oli netistä saatujen tietojeni mukaan 2-3 kertaa nopeampi skannaamaan mitä Lidet ym. ja optinen tarkkuuskin huimasti parempi. Ja tämmöistä ei sitten saisi ostaa?
Asia erkiseen on sitten se, että kun kysytään kuinka jonkun saisi toimimaan, niin oikea vastaus ei koskaan ole "osta joku muu". Jos Linux olisi sinunlaistesi kavereiden varassa niin me käyttelisimme vieläkin MS-Dossia ja päivittelisimme kun voivoi kaupasta ei saa niinku mitään parempaa. Jonkun kun tarvii ensin tehdä asiat itse, ja siitä hyötyvät muutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458