Eli, vastaisiko joku lyhyesti mutta selvästi?
1.Kuka hän on/oli?
2.Mitä hän tekee/teki?
3.Onko hän joskus ennustanut jotain, mitä?
-monetko kävivät toteen?
4.Onko totta että hän ennusti 3 maailmansodan
TARKALLEEN? Päivämäärnkin ja vuoden?
Mä en voi muuta sanoa kuin että mua pelottaa (mutten mikään yli-hysteerinen ole) ja olkaa ihmiset parempia toisillenne, luottakaa ja rakastakaa. Ei ole pitkä aika, kun tuo terrori tulee tännekin. Niin..ei ehkä niin voimakkaana mutta yleistyy kuitenkin. Kääntykää Kristuksen puoleen... ihan totta!:) Sinne.. hänen luokseenhan te menette kaikki...
jos uskotte.
Nostradamus
10
832
Vastaukset
- Tellu
1. N. oli juutalainen joka kääntyi kristinuskoon.
2. Oli lääkäri, pyrki parantamaan mm. ruttoa.
3. N. on jättänyt jälkeensä useita salaperäisiä säkeitä, joiden toteumisajankohtaa ei ole kerrottu. Vasta jälkeenpäin ihmiset ovat yhdistäneet tiettyjä säkeitä tiettyihin tapahtumiin. Esim. kuvaus kärsäkkäistä miehistä liitetään hävittäjälentäjiin, "2 vitsausta verratonta" Hiroshimaan ja Nagasakiin, "sydänten kuningatar" Dianaan jne. On makuasia ovatko hänen ennustuksensa käyneet toteen, itse varovasti kallistuisin uskomaan että ainakin osa.
4. No ei nyt sentään.
Pelko pois! Jos N:ta haluaa uskoa kovastikin, niin hänhän sanoo että aikakirjat uusitaan 3000-luvulla, eli ei se maailmanloppu tule vielä pitkään aikaan. Jokatapauksessa kaikki ennustamisen kanssa tekemisissä olevat JÄRKEVÄT yksilöt sanovat aina että ei tulevaisuutta ole tarkkaan määrätty, vaikka joku siitä kuvia näkisikin. Ihmiskunnan kollektiivinen energia voi estää karmeimmatkin kauhunäyt jos hyvää tahtoa löytyy tarpeeksi.- Piru
Et vain sano tarkkaa aikaa ja heittelet ympäripyöreetä sanahelinää. "Tulee vielä antikristus joka tuhoaa hurskaiden kaupungin!"
Ei tarvitse odottaa kun max 300v niin varmasti joku räjäyttää ydinaseella jonkun kaupungin. - Tellu
Piru kirjoitti:
Et vain sano tarkkaa aikaa ja heittelet ympäripyöreetä sanahelinää. "Tulee vielä antikristus joka tuhoaa hurskaiden kaupungin!"
Ei tarvitse odottaa kun max 300v niin varmasti joku räjäyttää ydinaseella jonkun kaupungin.Ei se aikakirjojen uusiminen tarkoittane mitään maailmanloppua, jos jäi sellainen käsitys, vaan kaiketi sitä että joku toinen ennustaa siitä eteenpäin. En halua sanoa tarkkaa vuosilukua kun en sitä muista, enkä nyt jaksa plärätä joka kirjaa läpi.
Toisaalta henk.koht. minua eivät paljon ennustukset jaksa kiehtoa, halusin vain huojentaa tuon kysyjän mieltä.
- Piru
Tuolla sivulla on vertailtu Nostradamuksen kirjoituksia ja hänen nimellään netissä kiertäneitä ketjukirjeitä. Tekstiä otettu sieltä täältä ja muokattu niin että se näyttäis pätevän
http://urbanlegends.about.com/library/weekly/aa091101b.htm - Rowen
1. 1503-1566 Ranskassa elänyt juutalainen, joka inkivisition pakottamana kääntyi kristinuskoon. 1554 tai 1555 hän ryhtyi tekemään ja kirjoittelemaan ennustuksia.
2. Opiskeli paljon kieliä, matematiikkaa, astronomiaa ja astrologiaa, taiteita ja lääkäriksi yliopistossa. Ja tuli siis ennustajaksi.
3. Hän kirjoitti runsaasti runollisia ja tulkinnanvaraisia ennustuksia, ja elinaikanaan ennusti oikein mm. oman kuolinaikansa. Suurin osa hänen kirjoittamistaankin ennustuksista on käynyt aina jonkin tulkinnan mukaan toteen, mutta ne tosiaan ovat aika tulkinnanvaraisia, voi tulkita vähän niin ja näin. Tässä yksi esimerkki hänen ennustuksistaan, jonka monet ovat tulkinneet Hitleriä koskevaksi (Hister tarkoittaisi Hitleriä):
Beasts ferocious from hunger will swim across rivers:
The greater part of the region will be against Hister,
The great one will cause it to be dragged in an iron cage,
When the German child will observe nothing.
4. Ei. Hänen (kirjoitetuissa) ennustuksissaan ei missään mainita mitään päivämäärää, ja vuosikin vain yhdessä. Tuo kyseinen ennustus, jossa vuosi ja kuukausikin mainitaan, on Nostradamuksen ennustuksista kuuluisin. Se on seuraavanlainen:
L'an mil neuf cens nonante neuf sept mois
Du ciel viendra un grand Roy d'effrayeur
Resusciter le grand Roy d'Angolmois,
Avant apres Mars regner par bon heur.
Suomennettuna menee jotenkin näin:
Vuosi 1999, seitsemän kuukautta / syyskuu (seitsemän kuukautta ja syyskuu ovat tuossa molemmat mahdollisia käännöksiä)
taivaalta tulee suuri terrorin kuningas
palauttamaan Angolmoisin (tarkoittaa mahdollisesti mongoleita) suuren kuninkaan
Ennen ja jälkeen Mars hallitsee hyvällä onnella- super maito
vuosi 1999 heinäkuu, Putin tuli valtaan " kauhun kuninkaaksi " !
palauttamaan venäläiset kansat ( mongolit ym. ) valtaan. ehkä ?
Mars sodan jumala, Putinko hallitsee ennen 3tta maailmansotaa ja sen jälkeen ?
Hister on muinainen nimi Tonavan sivujoelle.
ei ehkä hitleriä tarkoittanut.
- K.T.S.
Jos Nostradamus kiinnostaa, niin ilmoitan että Liken kustantamana on ilmestynyt juuri tänä kesänä kirja, jossa ovat kaikki Nostradamuksen ennustukset sekä ranskaksi että suomeksi. Lisäksi on yhteenveto Nostradamuksen elämästä ja runsaasti kommentaareja eri ennustuksiin.
- pian edessä
Uni ylösotosta - Jeesus hakee pian omansa
https://i.ytimg.com/vi/eQXHPLzLyvI/mqdefault.jpg - dfsdfdsdsd
pian edessä kirjoitti:
Uni ylösotosta - Jeesus hakee pian omansa
https://i.ytimg.com/vi/eQXHPLzLyvI/mqdefault.jpgTe olette hokenee tuota PIAN jo ainakin 20 vuotta mitä olen seurannut näitä juttuja. Sen lisäksi sitä on hoettu ainakin 1900-luvun alusta alkaen. On herätyksellisyyttä, maailmansotia ja muita eikä se PIAN vain koskaan tapahdu. Nuo on tommoisia myyntimiehen katteettomia puheita.
Joten voitko alkaa selittää!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052236- 841965
- 531556
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111108
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084