Kuinka on mahdollista että Piikkiön kunta ilmoitti lopettavansa ilmaiset koulukyydit 1 ja 2:s luokan koululaisilta nyt kuluvan vuoden alussa, ne rikkoo minun tietääkseni täysin häikäilettömästi Suomen Perusopetuslain 32§ kohtaa jossa taataan maksuton koulukuljetus lapsille,jos tämä asia menee läpi niin se tietää 160 euron lisämaksua kuukaudessa,että pistää vähän miettimään mihin menee ne verorahat joita tähänkin käpykylään on maksanut.
Piikkiön kunta
8
758
Vastaukset
- Kuntalainen^
Eka- ja tokaluokilla on myös yli 25 lasta, vaikka siitä on tehty päätös, että 25 on maksimi!
Päätöksiä voi siis Piikkiössä tehdä vaikka millaisia, ei niitä kukaan valvo, eikä niitä tarvitse noudattaa.- on valitettavsti
joka kunnassa sama.
Tuntuu vaan olevan liikkeellä vähän
joka kunnassa "laittomuuksia mielellään tekevä" viranomaisporukka.
Kuntalaisten aktiivisuuden ja
lain noudattamisen vaatimuksien edessä
eri hallinnon alojen viranomaiset
ovat palanneet lain kaidalle tielle.
Mutta todella hankalaa tuntuu välillä olevan
viranomaisille tuo lakien sisälukutaito,
todella hankalaa!!!
- Peke
Paljonko teidän lapsilla on koulumatkaa? Siis tarkelleen mitattuna lyhintä mahdollista reittiä pitkin? Tietysti huomasin sen, että kerroit koulukyytien loppuvan kaikilta (1-2 -luokkalaisilta) kokonaan, mutta koulumatkan pituudella on joka tapauksessa merkitystä asiaan.
- isä67
Lapsillani on matka lyhintä reittiä mitattuna 5km.3,5km täysin säkkipimeää metsätietä ja loput matkasta vaarallista asfaltoitua kinttupolkua jossa on 40km/h rajoitus, josta ei kovinkaan moni piittaa, olen nähnyt kyseisellä tiellä lähes päivittäin läheltäpiti tilanteita,joista on onneksi (toistaiseksi)selvitty säikähdyksellä. Nykyisin autoilijat eivät välitä paskankaan vertaa säännöistä tai siitä että kulkeeko kapealla tiellä pieniä lapsia,olisiko säästö silloin paikallaan kun menetetään jonkun lapsen henki kunnan "pakollisten" säästöjen seurauksena?.
- Nimismieheen
isä67 kirjoitti:
Lapsillani on matka lyhintä reittiä mitattuna 5km.3,5km täysin säkkipimeää metsätietä ja loput matkasta vaarallista asfaltoitua kinttupolkua jossa on 40km/h rajoitus, josta ei kovinkaan moni piittaa, olen nähnyt kyseisellä tiellä lähes päivittäin läheltäpiti tilanteita,joista on onneksi (toistaiseksi)selvitty säikähdyksellä. Nykyisin autoilijat eivät välitä paskankaan vertaa säännöistä tai siitä että kulkeeko kapealla tiellä pieniä lapsia,olisiko säästö silloin paikallaan kun menetetään jonkun lapsen henki kunnan "pakollisten" säästöjen seurauksena?.
Ainakin meidän kylältä ala-astelaiset kyyditään, vaikka matka alittuu, kun nimismies on kirjoittanut lausunnon vaarallisesta risteyksestä. (Joskin ei olla Piikkiössä).
Voiko olla väärinkäsitys tai väärä uutisointi?
Laki kyydityksistä on selkeä, eikä anna sooloiluvaraa. Ota yhteyttä lääninhallitukseen välittömästi, jos kunta todella moista yrittää.
- ....
Meidän kunnassa on iät ja ajat ollut käytössä käytöntö, jossa eskarilaiset saavat ilmaisen taksikuljetuksen koululle matkan pituudesta riippumatta. Esiopetus on järjestetty kirkonkylän ala-astella. 1-3 luokkalaiset saavat taksikuljetuksen jos koulumatkaa on yli 3 km. Muille kyyti järjestetään jos matkaa yli 5 km. Tuntuisi aika kohtuuttomalta laittaa esim. ekaluokkalaista kulkemaan yli 5 km:n matkaa itsekseen -30 asteen pakkasessa.
- määrää
Kunnan on järjestettävä kyyditys lain mukaan kaikille ala-asteen oppilaille, joilla matkaa kouluun on yli 5 km. Yläasteella matka on sitten 7 km. Moni kunta kuitenkin järjestää kyydin 1-2 luokkalaisille, jos matkaa on yli 3 km. Näin ei kuitenkaan ole pakko toimia, vaan 1-2 luookkalaisiltakin voidaan vaatia itse kulkien se 5 km. Mielestäni aivan liian pitkä matka sen ikäisille. Se 3 km voi olla pienelle ekaluokkalaiselle jo liikaa....
Meidän naapurikunnassa syysloman ja hiihtoloman välisen ajan 1-2 luokkalaiset joiden koulumatka on yli 3km, saavat kyydin. Muulloin rajana on 5 km.
Täällä meidän kunnassa rajana on se 3 km, paitsi meidän kylällä, jossa kaiki kyyditään. Hovioikeuden määräyksen mukaan tie on liian vaarallinen kaikille oppilaille. Ja niinhän se onkin, ei kevyenliikenteenväylää, ei valaistusta ja paljon raskasta liikennettä. - määritelty
Koululaki määrittelee matkan: se on 5 km. Siitä yli, kunta hoitaa kyydin. Joissain kunnissa lautakunnat ovat voineet poiketa siten, että 1-2-luokkalaiset voivat saada kyydin jo yli 3 km matkoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273209- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281458