Onko kokemuksia kasteesta/lapselle nimen annosta,afrikkalais-suomalais perheissä?
Lähinnä tarkoitan miten afrikkalaiset juhlistavat nimenantoa,ketä kutsutaan,mitä tarjotaan jne.
Lähinnä tarkoitan miten afrikkalaiset juhlistavat nimenantoa,ketä kutsutaan,mitä tarjotaan jne.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei!
Meillä (odotetaan esikoista vasta) kumpikaan ei kuulu ev.lut.seurakuntaan, joten ristiäisiä ei tule. Mies on kristitty, itse en tunnusta mitään uskontoa. Vauva siunataan todennäköisesti miehen seurakunnan kirkossa tavallisessa jumalanpalveluksessa. Mies haluaa pitää jotkut vauvajuhlat ystävilleen ja luultavasti pidämme toiset sitten sukulaisille (minun). Mies suunnittelee tarjoavansa afrikkalaisia ruokia ja olutta sekä alkoholittomia juomia. Mun sukulaiset saavat tyytyä tavan suomalaisiin kakkukahveihin. Enpä usko, että kummistakaan juhlista kovin isoja tulee (asunnonkin koko rajoittaa aika paljon..).
meillä mies nigeriasta ja kun lapsi syntyi niin juhlat olivat isot. Niihin kutsttiin jokainen vähänkin tuttu Ruokaa oli paljon ja ihmisiä myös.
Päivämme alkoi englanninkielissessä jumalanpalvelukksessa ihan tavalliseen tapaan jossa tyttö kastettiin. Kun jumis loppu,siirryttiin meille kerhohuoneeseen jossa odotti nig,pappi,tai oikeistaan "vanhin" joka teki seremoniallisen siunauksen jossa oli mukana eri ruokaaineita joilla haluttiin lapselle antaa erilaisia hyviä asioita elämään. tämän jälkeen alkoi musiikki ja syönti jota kesti pitään. öy jatkui tanssin merkeissä.
Ensi kuussa on 1-vuotissynttärit ja juhlat ovat myös isot koska on kyse 1-vuotissynttäreistä.
Näin meillä,kukin tallaa tavallaan..:)
Kiitos vastauksesta!
Meillä mies on muslimi joten hänen puoleltaan ei tullut minkäänlaista tapaa kastaa lasta mutta pidettiin normaalit ristiäiset kotona ja lapsi liitettiin ev.lut seurakuntaan
Afrikka on aika laaja alue, eri puolilla varmasti eri käytännöt...
Kutsu koko kylä poppamies mukaanluettuna. Voi tuoda huonoa onnea ellei häntä ole kutsuttu.
Afrikka on maanosa jolla ei ole yhtenäistä kulttuuria. Ottakaa hyvät ihmiset tämä huomioon puhuessanne "afrikkalaisista".
tuo on kyllä totta.
Tunnan aika monta valkoisia afrikkalaisia.
He eivät ole luterilaisia joten uskovat aikuis kasteeseen. Kirkoissa on vauvan pyhittämisjuhla mikä eroaa luterilaisesta kasteesta niin että jätetään kaste väliin.