Ilpo Larha oli palkkamurhaaja, joka rahan takia ampui vuonna 1992 Espoon Jollaksessa 77-vuotiaan liikemies Högstedin tämän sänkyyn ja sai elinkautisen. Hän karkasi vuonna 1994 elinkautisvanki Kullervo Haikaksen kanssa ja ryösti pankin. Tämän jälkeen he linnoittautuivat Lahdessa johonkin kerrostaloon, josta alkoi 43 tuntia kestänyt piiritys, joka päättyi Larhan itsemurhaan.
Kysymykset kuuluvat:
1.Mitä tapahtui Haikakselle?
2. Oliko Larhalla ja Haikaksella asunnossa 2 naista panttivankina? Näin muistan kuulleeni, mutten ole varma.
Kysymykset kuuluvat:
1.Mitä tapahtui Haikakselle?
2. Oliko Larhalla ja Haikaksella asunnossa 2 naista panttivankina? Näin muistan kuulleeni, mutten ole varma.
Vastaukset 8
Vanhimmat
1. Haikas on pikkurikoksia tehtaileva puliukko.
2. Kyllä oli.
Ja Haikas ei istunut, eikä istu elinkautista.
Haikas on ja oli pelkuri jo silloin.Lahdessa hyppäsi parvekkeelta kissa kainalossa ja jätti Larhan ampumaan itsensä.
Haikas siis kuoli hyppäämällä parvekkeelta. Joku lähde väitti Ilpon ampuneen hänet ennen itsemurhaansa. Tosin sen tiedän varmasti, että ne 2 naisvankia oli Haikaksen ja Larhan entiset tyttöystävät.
Haikas elää yhä ja on vankilassa.
vapaaksi LSV:stä elokuussa. Eikä ollu koskaan mikään puliukko.
Tämä tieto tulee vuoden 1995 "Poliisi kertoo" kirjasta:
Ilpo Larhan ja Kullervo Haikaksen panttivankeina oli siellä asunnossa asuneet vuokralaiset, eli ei heidän ex-vaimonsa. Haikas istui tuomiota huumausainerikoksista. Kun Larha nukahti hetkeksi, vuokralaiset, Haikas ja kissa hyppäsivät parvekkeelta poliisin tuomiin patjoihin. Tästä Larha suuttui ja teki myöhemmin päivän aikana itsemurhan, koska pelkäsi maineensa menetystä. Larha oli ennen rikosuraansa taksikuski.
tulee myöhemmin puliukoksi.