kemiantekniikka/laboratorioanalyytikko!!

Minkä tasoisella ammattioppilaitoksen papereilla voi päästä ammattikorkeaan kemiantekniikan tai laboratorioanalyytiikon koulutusohjelmaan?

Onko näille linjoille pääsykokeita? Kokemuksia?
3587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Entä millaisella ylioppilastutkinnolla/lukion päästötodistuksella voi päästä sisään?

Äänestä
  • ammattikorkeakouluihin lienee olevan pääsykoe...Lukion ja amiksen todistuksista saa pisteitä, samoin työkokemuksesta, mutta pääsykokeisiin on kaikkien pakko osallistua.. mutta enpä tarkkaan tiedä sitä systeemiä, mutta jonkin sortin pohjatutkimus kyllä vaaditaa

    Äänestä

Opiskelen itse tällä hetkellä laboratorioanalyytikoksi Turun ammattikorkeakoulussa.
Pääsykokeesta seuraavaa:

Koe ei sisällä haastattelua kuten jotkin muut AMK pääsykokeet. Sekä laboratorioanalytiikka että kemiantekniikka kuuluvat Tekniikan ja Liikenteen alaan ja niissä molemmissa on silloin sama koe. Kaikissa tekniikan ja liikentaan alojen pääsykokeissa on käytössä sama koe kaikilla paikkakunnilla.
Pääsykoe sisältää idioottihelpon "ymmärrä teksin sisältö" - tehtävän, jonka tarkoituksena on mitata tekstin ymmärrystaitoa ja muistia. Itse hain vuonna 2004 ja silloin teksti käsitteli UV-säteilyä elikkä aihe ei välttämättä liity alaan mitenkään. Sitten kokeessa on yleisiä matematiikan tehtäviä, ja sitten on päättelytehtäviä ja sekä kemian että fysiikan tehtäviä. Kemian ja fysiikan tehtävissä saat valita vastaatko kemiaan vaiko fysiikkaan. Molempien aineiden tehtävät ratkee kyllä helposti jos oot käynyt lukiossa muutamia kursseja molempia.

Sisälle pääsee aika helposti. Ryhmässämme on henkilöitä, jotka pääsivät jopa varasijalta 79 sisään, että ilmeisesti moni hakija peruuttaa paikkansa paremman löytyessä.

Ala on mielenkiintoinen, mutta työtarjonta ei ole kovin laaja, koska amiksen laborantit ja yliopiston kemistit vievät osan työpaikoista. Itsekin vaihdan ensi vuonna yliopistoon.

Kemiantekniikkaa suosittelen, enenmmän töitäki tarjolla :)

Sisään voi tuurilla päästä vastaamalla päättely ja laskutehtäviin oikein, juurikaan muuta ei ainakaan laboratorioalalle tarvii. Sinne pääsee suht alhaisilla pisteillä sisään. kemiantekniikkaan vaaditaan enemmän pisteitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten sisään? kirjoitti:

Minkä tasoisella ammattioppilaitoksen papereilla voi päästä ammattikorkeaan kemiantekniikan tai laboratorioanalyytiikon koulutusohjelmaan?

Onko näille linjoille pääsykokeita? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu