Tommosta muutaman tonnin isohkoa bensa farmaria täsä kehtelin. 94-96 Mondeo 1.8 yks vaihtoehto.
-Paljoko näillä yleensä ajaa, ennen ku tulee isompaa remonttia?
-Miten nivelet kestää? aika iso auto etuvetoiseksi.
-Pahimmat ruostepaikat?
-Muuta huomioitavaa?
Vanha mondeo?
4
1594
Vastaukset
- on ollut
-95 mallin 1,6 Mondeo, jolla ajoin 245,000 km. Konepuolelle ei tarvinnut kuin jakohihna vaihtaa. Etutukivarret vaihdettiin kertaallen, sekä muutama koiranluu. Takajarruhihnat olivat vielä alkuperäiset ! Ruostesuojautin autoon 2 vuoden käytön jälkeen, eikä maalipinnassa ollut ainakaan mitään ruostevikoja, muutamia pikkulommoja tietysti käytössä tuli. Iso etuvetoautoksi ? Kaikki autot lähes poikkeuksetta nykysin etuvetoisia ! Mikään bensapihi auto ei ollut. Talvella 8-10 ltr ja kesällä 7-8 satasella.
- tykkään
Mulla on tollanen -96 1.8i zeteccin koneella oleva farkku. Tykkään kovasti. Ei isompaa ongelmaa ovissa alhaalla pientä alkavaa ruskeaa mutta ei paljon, sentään jo 10v täynnä. etupäähän tässä 2 vuoden aikana vaihdettu pikkasen tankoja muuten ok. Mulla ainakin on omassani 2x airbak, abs-jarrut ilmastointi ja kattoluukku. Tällä kombinatiolla en keksi miksi lähtisin vaihtelemaan uudempiin ( kalliimpiin ). Lisäksi auto on sen verran iso että meidän 5-henkinen perhe mahtuu mukavasti mukaan.
- mullekko?
Kiitos rohkaisevista vastauksista. Nyt vaan koeajolle :-)
- koslavoortti
Mulla on vm-95 mondeo (5-ovinen) 1.8 koneella. Mittarissa nyt 250tkm ja ainoastaan jakoremmi on tarvinnut koneeseen vaihtaa. Hyvin pelittää ja kiihtyy kuin eläin ;-o Kuluttaa aika vähän öljyä Olen vaihtovälinä pitänyt 10tkm, eikä sillä välillä pinta laske oikein mihinkään.
Ruosteongelmaa on sen sijaan vähän ollut, koska autoa ei ole koskaan ruostesuojattu. Pohja on hyvässä iskussa, mutta takalokasuojat pakkaavat vähän kukkia. Kannattaa tsekata ne hyvin ja jos uskaltaa, niin raota vähän takapuskuria niiden kurakaarien kohdalta ja kurkkaa onko ruosteessa. Myös bensatankin läpän sisäpuolelta voi ruostua.
Nyt kun oli kovat pakkaset, niin takaiskarit jäätyivät. Vaihdatin tilalle uudet ja nyt kulkee hienosti alustasta ei kuulu mitään ylimääräisiä ääniä. Olivat muuten alkuperäiset iskarit ja vaihto oli ollut infernaalinen: kaikki pultit poikki avatessa.
Vanhan Mondeon puskurit on perseestä jos on pakkasta. Ne menee melkein potkasemalla rikki. Onneksi niitä saa korjautettua melko halvalla eikä vanhan auton nyt niin viimetten päälle tarvii olla. JAhka päästän vanhan mondeoni eläkkeelle, hommaan varmasti toisen mondeon tilalle.
...ainiin, meinas unohtua että vetareita ei ole koskaan vaihdettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal253202- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792633- 351718
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801660- 281487
- 151455
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231444- 271415