pariisi fiiliksiä

kallis mutta kaunis

Tässä lyhkäisesti tunnelmia pariisissa piipahtamisesta. Oltiin siellä kolme yötä ja ihan hyvin ehdittiin kierrellä vaikka aikaa olikin noin rajalliseti.

Majoituttiin Hostelliin Mortmartressa ja se oli kyllä mielestämme hyvä sijainti. Perinteisten nähtävyyksien lisäksi käytiin mm. Katakombeilla ja Erotiikka museossa. Kumpaakin suosittelen!! Latinalaiskorttelit oli myös ihana paikka, varsinkin illalla; tunnelmalliset ja tosi persoonalliset ravintolat ja kaupat.. Seine-risteily oli ihan jees. Suosittelen menemistä pimeällä kun rakennukset on valaistu hienosti! Suosittelen myös yleisesti ottaen kävelemistä, niin näkee eniten kaikennäköistä! Tehtiin esimerkiksi Mortamartressa kiva kävelykiekka, nättiä aluetta ja mm. mielenkiintoinen haustausmaa (?)!

Ruoka oli ihanaa ja varsinkin kaikki erikoiset leivät oli namia. Ja kaduilla kävellessä täytyy ostaa crepe mukaan!

Ilma oli kylmä, nollan tienoilla, mutta sattui onneksi aurinkoiset päivät! Muuta negatiivistä ei jäänyt mieleen kuin että kallis kaupunki Pariisi on: esim pelkästä tee-kupposesta joutui helposti pulittaan 4 euroa!

Kliseistä vaikka onkin niin on Pariisin ihanin kaupunki missä olen käynyt. Joskus kesä aikaan vielä uudestaan!

5

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ta cousine

      Enpä nyt sanoisi pariisia äärettömän kalliiksi, siellä voi elellä hyvinkin edullisesti, laadusta tinkimättä, jos hiukan katsoo missä käy. Asuminen on kyllä penteleen kallista, jos haluaa ihan pariisin sisällä asustella.

    • se kiinnostaisi

      minkä metroaseman vieressä?

      • Käynyt

        Tähän hätään en nyt muista sitä metroaseman nimeä.
        Kantsii käydä tuollakin museossa.


      • Pariisin visiitti

        Juu aseman nimeä en muista, mutta Moulin Rougen kanssa samalla kadulla ja vielä aika lähellä Moulin Rougea ja vieläpä samalla puolen katua.


      • blanche...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4318
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      138
      3042
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2352
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2264
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1862
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1549
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1210
    Aihe