rääkkäystä?

fdasg

Niin kannattako sillon ostaaa kissaa jos asuun tosipienes yksiös..ja sit välil voi käyttää ulkona.?!

5

474

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahden kollin omistaja

      Niin, vaikea kysymys, miten kauan kissa joutuisi olemaan yksin päivisin??Tuttavapariskunnalla on kissa ja asuivat pienessä yksiössä, nyt äskettäin muuttivat kaksioon. Ei kissan viihtyminen ole mielestäni asunnon koosta kiinni, vaan virikkeistä ja seurasta. Itse otin aikanani kaksi kissaa, samasta pentueesta, koska niistä on seuraat toisilleen. Kyllä jos hoidat kissan hyvin ja vietät aikaa sen kanssa niin ei se ole mielestäni rääkkäystä. Ja onhan kissoja jotka ei käy ollenkaan ulkona,eivät osaa kaivata kun eivät ole pentunakaan käyneet. Omani kyllä käyvät ulkona, on häkki takapihalla ja lisäksi valjaissa ulkoilu.Mutta hienoa jos voisit ulkoiluttaa välilä kissaa, joten jos todella olet valmis kissan ottamaan ja huolehtimaan, niin ei siinä asunnon neliöt ratkaise.

    • musti

      Mitä rääkkääminen itse asiassa on?
      Minun mielestäminen eläimen janossa, nälässä, kylmässä pitäminen, satuttaminen, yksinäisyyteen ja liikkumattomuuteen tuomitseminen ovat mm. rääkkäämistä, ei se että pieni kissa otetaan yksiöön, joka kuitenkin on kissan mittakaavassa suhteellisen tilava. Tietysti kissa seurallisena eläimenä tarvitsee sinua ja virikkeitäsi puolet vuorokaudesta, vähintäänkin.

      • se aloittaja

        joo kiitos että vastasitte.. :) Luultavasti kissa tähän taloon tulee :D


    • Kaurakeksi

      kaksi kissaa kaksiossa. Hyvin ovat viihtyneet, kiipeilypuu jatkuu seinää pitkin kattoon asti vähän joka paikassa roikkuu palloja joilla voi leikkiä. Huonekaluja mahdollisimman vähän että on tilaa juosta ja tuouhuta.
      Että tietty jos on 20m2 yksiö jossa parisänky, iso sohva, sohvapöytä, tv-taso, kirjahylly, ruokapöytä tuoleineen niin voi tulla kisulle ahtaus. Yksi viihtyvyyttä parantava asia on jos järjestää kisulle ikkunalle paikan mistä voi katella maisemia.

    • kummastuttaa

      Ei todellakaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe