Niin haikea on tämä
sunnuntai, kun sinut
yöllä vieraakseni
uneeni sain.
Sinä hymyilit ja
syliisi kaappasit.
Vaikka unta
se oli vain,
niin hetken tunsin
sinut taas ihollain.
En herätä olisi
tahtonut laisinkaan,
mutta lapset vaativat
aamiaistaan.
Se uni kesken jäi,
ehkä ensi yönä
taas jatketaan,
vaikka auta ei
se sinusta
luopumista
laisinkaan?
Haikea sunnuntai
4
267
Vastaukset
Kiitos runostasi Nerdee.
Lapsilla, heillä on jokin takaisin elämään
paluttava voima, vaikka he vaativatkin niin paljon
huolenpitoa ja Rakkautta, he osavat myös palkita
sen kaiken, niin monin tavoin.
En osaa oikein muutakaan tähän nyt sanoa,
itselläni lapsia ja heistä olen saanut voimia,
kun on ollut vaikeaa, ihan heidän tietämätään,
he niin ovat tehneet.
Valoa ja jaksamista Sinulle toivoen.
T. PeterPn.fly- Nerdee
Kiitos lohdutuksen sanoista. Kyllä nämä kullanmururiiviöt estävät vaipumasta murheen suohon ; ).
Välillä on jo helpompaa ja välillä taas näitä haikeudentäyteisiä päiviä, jolloin olisi valmis tekemään melkein mitä vaan, että asiat olisi menneet toisin.
No, elämä jatkuu? Tältä palstalta on tullut paljon lohtua. Kai se on niin, että kun elää täysillä, niin joskus polttaa siipensä. Kiitos Peter sanoistasi, Peter on muuten kaunis nimi, mutta olethan jo kasvanut isoksi mieheksi ; ). Heitäpä joku kerta mailia arjen piristykseksi.
T: Nerdee
Hei Nerdee !
Itse aloittelin tänään ensimmäistä kertaa täällä näitä runoja kirjoitellen. Olet ollut ahkera kirjoittamaan runoja. Koen, että Runoistasi löytyy/"näkyy" asioita, joita olen myös itse kokenut omassa elämässäni, valitettavasti (ero ja lapset). Jossakin vaiheessa löysin runot...runot ja aloitin jopa itse väsäämään runoja, se on helpottanut ja auttanut näkemään elämäni uudella tavalla. Se antaa voimia jatkaa elämää ja mahdollisesti auttaa myös muita joilla on "vaikeaa", toivottavasti.- Nerdee
Tervetuloa joukkoon : ). Minullakin taitaa olla taipumus purkaa tunteita, koettua elämää ja karikoita runojen kirjoitteluun. Jotenkin se vain auttaa. Takana on rankkoja vuosia, mutta myös käsittämättömiä onnenhetkiä - elämää. Ja joskus jotain siitä onnistuu sisällyttämään muutamaan sanaan ja riviin. Hienoa jos runoni koskettaa ja pystyn niiden kautta elämänhippusia välittämään.
Tänään toivon, että kaikesta huolimatta saan säilyttää tämän herkän puolen itsestäni ja en kyynisty liikaa, vaikka välillä meinaa uskoa loppua kesken. Ajatuksia on mukava vaihtaa - kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1274830Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa133498Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1573310Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss302762Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu862506Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181823Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101442Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1271351Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41288Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101259