Taikakuutiot?

-s-

Oon ymmärtänyt, että näistä taikakuutioista voi rakentaa esim. jonkinlaisen kanin häkin...? Saako siitä häkistä tehtyä sellasta, missä olis katto ja "ovi"/luukku, jonka saa auki? Et ei vaan sellasta aitausta tms..

7

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie"vain

      .. juup.. elikkä niistä voi rakentaa lähes mitä vaan!

    • ...

      Niistä voi tehdä häkin, todella isonkin jos vain tilaa löytyy.
      Minä olen rakentanut taikakuutiohäkkiin katon kissan takia. Mä laitoin yhden reunan kiinni nippusiteillä (elikkä 3 kuutionpalaa)ja toiset 3 palaa on kiinni nippusiteillä (kuin sarana) niin että sen saa auki kuin luukun. Olen taitellut rautalangasta siihen kiinnittimet. En tiedä ymmärsitkö?
      Häkissä on pituus 74cm ja leveys 110cm.

      • -s-

        Kiitos vastauksista :) En ihan tarkkaan ymmärtänyt, että mitä tarkotit.. Onks se "oviluukku" yhen palasen kokonen? Entä kuinka korkea se sun rakentama häkki on (yks vai kaks palaa)?


      • ...
        -s- kirjoitti:

        Kiitos vastauksista :) En ihan tarkkaan ymmärtänyt, että mitä tarkotit.. Onks se "oviluukku" yhen palasen kokonen? Entä kuinka korkea se sun rakentama häkki on (yks vai kaks palaa)?

        Meillä on yksi palaa korkea häkki. Mulla on siinä ns. kolme luukkua. Elikkä olen laittanut yhden kolmen palan rivin niin kiinni, että sitä ei saa kuin saksilla auki ja tämä toinen kolmen palan rivi on laitettu nippusiteillä kiinni vain yhdestä reunasta ja toimii kuin sarana. Luukut on kiinni rautalangasta väännetyillä koukuilla. Koukut on helppo irroittaa ja avata.
        Toivottavasti nyt selkis... :)


    • joku vaa

      nii.. noi kuutiot on ihan äly hyviä, mutta olen nähnyt joillakin lehtikompostikehikoista tehtyjä häkkejä. (yhden sivun koko siinä häkissä on metrikorkeutta/metri leveyttä) ja niitä tulee siinä neljä kappaletta, ja mukana kiinnitys jutskat.
      Jos on tilaa, niin ostaa vaikka kaksi tällaista lehtikompostikehikkoa, ja liittää ne yhteen, niin saa todella ison ja hyvän häkin kanille!
      Kannattaa miettiä! saatavana k-raudoista ym..

      • kkjhjuujj

        voisiko joku näyttää vaikka kuvan jostain tuollaisista taikakuutio tai lehtikompostikehikoista tehtyjä häkkejä?

        en oikein välttämättä ymmärrä aivan täysin ideaa, ja kuva selventäisi.


      • Hermanni75

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9770
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      143
      5537
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2573
    Aihe