Äidin kirje pojalle..

Lucy

Rakas poekanj

Kirjotan tämän kirjeen hyvin hittaasti, kun tiiän ettet ossoo lukkee kovin noppeesti. Myö ee asuta ennee siinä samassa paekassa ku sillon
ku lähit kottoo. Isäs luki lehestä jotta usseimmat onnettomuuvet sattuu 30 km:n sätteellä kottoo, sen tähen myö muutettiin muualle.

En voe lähettee sullen uutta osotetta kun se tamperelaesperhe, joka asu tiällä ennen, vei osotekiliven mukanaan jotta heijän ee tarviis
muuttoo ommoo osotettaan.

Tämä asunto on oekeen mukava. Tiällä on pesukonekkii. En oo ihan varma toemiiko se kunnolla. Viime viikolla laetoen pyykit konneeseen ja vejin nupista enkä oo nähny pyykkilöetä sen koomin.

Siä ee oo tiällä ollenkaan hullumpi. Viime viikolla sato kaks kertoo, ensiks sato kolome päevee ja toesella kerralla neljä.

Tuavetti-setäsj sano jotta takki jonka pyysit lähettämmään on nappineen kaaheen paenava ja sen lähettäminen oes tullunna kovin kalliiks.
Niinpä myö leekattiin napit irti ja laetettiin ne taskuihin. Takki on tulossa moternisti sähköpostina.

Jussilta jäe eellen aaton avvaemet aaton sissään. Kerettiin jo olla huolissammo kun kesti ylj kaks tuntija ennenkun Jussi sae meijät ulos
aatosta.

Elli-siskosj sae eellen lapsen, en vielä tiijä onko se tyttö vae poeka joten en tiijä ootko nyt setä vai täti. Laps näättää ihan veljeltäs.

Teuvo-setä putos kiljutynnyriin par viikkoo sitten. Sitä yritettiin kiskoo ylös mutta hiän taestel urheesti vastaam. Ruumis poltettiin
viime pyhänä eekä sitä suatu sammumaa ennenku palokunta kututtiin appuun.

Kolome entistä kaverias kuolj viime viikolla. Avolava-aato suistu jokkeen ja uppos. Raano ajo ja hiän piäs ikkunasta turvaan mutta muut kaverit istu lavalla eevätkä suaneet perälaatoo aaki.

Tämmöistä tasasta tänne kuuluu eekä mittään kummempia tapahu kute ee ennenkään.

Terveesin Äetis

PS. Minun pit laettoo vähä rahhoo mukkaan mutta kirjekuorj olj jo kiini.

23

21588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalmari jassu

      ole mie ki savvoolaine enkä ymmärrä mittää muuta ku sata erroo p.s. en ole kovvi hääppöne savvoo lukkija

    • jalmarijassu

      on tää aiki pöhki tarriina oleha mie jo 10 paikkeil mut oot säki aika pöhkö

    • Rantiisi

      pitääskö tässä tilanteessa nauraa vai itkeä , suomi24 suomen oma 4chan...

    • Puti puti puti voe voe voe.

    • sdgsdfgh4hd

      Miksi vastaatte 6v vanhaan ketjuun?

      • Anonyymi

        Seihtemänj vuottako pittäes uohtoo? Vae kaheksanj?


    • kuka__minä

      miksi sinä vastaat 6v vanhaan ketjuun?

      • hd.65

        hyvänä lisänä?


    • jassu jasu

      olen mieki kuullu pi että tuon tarrinan ennenki mut tuo oli aeva eri koskasemitä mie olen kuullu nii hauskan etteilttä pi ois voinu mennä pöksyy

    • pöööööööööö.

      Kopioitu jenkkipalstalta.

    • JKIOOP

      NIINKÖ

    • kfkfkfkgk

      Hähhähhähhähäää LSD-PEIKKO sua metsästää!!!!

    • kusiperse

      mäe öyn soivvoolainne !

    • nainen

      • nainen

        Totesin jotain


    • panulogiikkaa

      olipa haaskaa

    • Tämä piti lukeekin hitaasti, koska sie, kirjotit tämän hitaasti -.- Savolaiset ootte outoi, teidän slangist ei saa mitään selevöö.

    • Hämäläinen

      Että tällänen naapuri heimo meillä, sit ruottalaisetja eestiläiset. Mitä pahaa me ollaan tehty?

    • Anonyymi

      Meleko hyvä.

    • Anonyymi

      Tämä on hauska ja toimii aina👍

    • Anonyymi

      Täm’on hyvä!

      • Anonyymi

        Mulla rupee stondaan.


    • Anonyymi

      Oletko ennen kuullut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4013
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe