ostimme talon viime keskiviikkona, kuntoarviossa pesutiloissa kaikki ok. Halusimme silti uudet laatat ja aloimme remonttia heti tekemään.
Yllätys, yhdeltä seinältä löytyi kaksinkertainen höyrysulku ja levy seinässä oli alaosaltaan ihan musta. Omistajan mukaan ei ko.pesu/sauna tilassa ei kosteuseristettä(rakennettu -70) vaan ajanmukaiset eristeet.
Muilla seinillä ei ollut sulkuja eikä eristeitä, paitsi yhdellä jokin matto...
Kosteusmittausten mukaan missään ei ole kosteutta..
En nyt tunne itseäni niin huijatuksi, mutta pistää vaan miettimään mitä jos emme olisi pesuhuoneessa remonttia tehneet, kun kuntokartotuksessakin kaikki o.k ja laatakin ihan fiksut(vain väärän väriset)
olisiko vuosien kuluttua laatat kopsahteleen tai perhe oirehtiin..
mitä mieltä?
9
1416
Vastaukset
- Tutkittava
Onnesi, että selvisi heti.
Suosittelen, että nyt teet vahinkoilmoituksen ja vakuutusyhtiön hyväksymä vesivahinkoarvioitsija tekemään porausmittaukset.
Aika selvästi virhe tuntuu olevan myyjän vastuualuetta, vaikka siitä voi päästä eteenpäin pienilläkin kustannuksilla.
Jos se on rakennusvirhe, eikä vesivahinko, ei myyjänkään vakuutus taida ottaa vastuuta.
Oliko tutkimus ns. kuntokatselmus ?- niin....
On myyjän vastuualuetta jos rakennus on rakennettu 70-luvun säädösten mukaan ja ostajalle on kerrottu että kosteusulkuja ei ole? Mitä muuta voi olettaa, kuin että seinässä on kosteutta?
- remppaaja.
niin.... kirjoitti:
On myyjän vastuualuetta jos rakennus on rakennettu 70-luvun säädösten mukaan ja ostajalle on kerrottu että kosteusulkuja ei ole? Mitä muuta voi olettaa, kuin että seinässä on kosteutta?
Siis, mittauksissa ei mittarit värähtäneet. Mutta tottahan toki oletus oli että, onkohan kaikki kuiteskaan niin hyvin.
En lähe mitään korvaus juttuja vaatiin, mutta yllättihän tommonen hörysulku jutska. - sinulla
remppaaja. kirjoitti:
Siis, mittauksissa ei mittarit värähtäneet. Mutta tottahan toki oletus oli että, onkohan kaikki kuiteskaan niin hyvin.
En lähe mitään korvaus juttuja vaatiin, mutta yllättihän tommonen hörysulku jutska.Oli kyllä tuuriakin että havaitsin ongelman ennenkuin siitä tuli suurempi ongelma!!! Jos olisit vaikka laatoittanut vanhojen päälle niin sinnehän olisi jäänyt muhimaan.
Itsekkin olen remppaillut vanhaa taloa jo kohta parivuotta ja kyllä nuo kaikki yllätykset tuppaavat olemaan negatiivisia,ikävä kyllä. No empä kuitenkaan ole kaupanteon jälkeen ollut myyjään yhteydessä. Kun kerran vanhan ostin ja oikeasti suht edullisesti niin enpä minä voi vaatia edes puolipriimaa.
- remppaaja.
Joo, oli ihan kunnon kuntokartotus, rakenteitakin oli availtu..
Ihmetyttää vaan toi tupla höyrysulku?!
Myyjä ilmoitti että oli käytetty -70 luvun mukaista eristystä. Kuitenkin -90 luvulla oli pesuhuonetta rempattu. Oli vesivanerilevyt seinässsä.
Ihmetyttää kun eivät olleet silloin laittaneet kunnon eristystä.
Homma on nyt purettu ja uudet levyt ymp hankittu ja jätteetkin jo kärrätty pois.
Kyllä kannattaa aina vanhaa rempata, vaikka näyttäis hyvältä, se nyt ainakin opittiin ja vaikka kuntokartotuksessa kaikki o.k ole silti eipäilevä. Olis pitäny otta kuvat, mutta mutta.
homma jatkuu..- löytyy
Erään firman edustaja kertoi purkaneen kokonaisen tuplaseinän kylppäristä.
Ovat välillä niin outoja et joskus itsekin ihmettelen miten joissain kylppäreissä ei ole mitään vahinkoja sattunut,vaik minkäänlaisista vesieristyksistä ei ole tietoakaan.
Uskomattomin yhdistelmä mitä olen töissäni purkanut ja todennut kaikki kuivaksi oli:Seinissä puukuitulevy(Ilmeisesti jotain tuuleasuoja levyä)
Sen päällä laatta ilman mitään vesieristeitä ja betoni lattiassa pelkkä maali ja talo oli 70 luvulla tehty.Olisin melkein voinut lyödä pääni vetoa et seinästä laattojen takana ei ole mitään jäljellä.Onneksi en....EI MITÄÄN KOSTEUDEN JÄTTÄMÄÄ JÄLKEÄ.Eihän nuo vesieristeet ole markkinoilla olleet kun jostakin 90 luvun alusta ja vasta 2000 luvulla näihin asioihin on perehdytty oikein kunnolla.Sitä ennen primeri tai muovimatto oli vesieriste...
Et tällästä minulla...:)- kestää
suihkutella jos se pääsee kuivumaan välillä. Kosteuseristeissä on se hyvä puoli että ne estävät veden pääsyn rakenteisiin.
Kun kosteuseristeen väärälle puolelle pääsee vettä, onkin tilanne sama! Vesi ei pääse sieltä pois ja tuloksena on sitten mätää!
Nykyisenkaltaisessa käytössä on minusta jopa ihmeellistä että kosteattilat kestävät niinkin kauan kun 15-25 vuotta.
Huoltomiehenä joudun käymään paljon pikkuremppoja tekemässä kylppäreissä ja keittiöissä, ja se vedellä lotraaminen on kyllä aika älytöntä nykyään... - rakennettu.
parikerrosta, yläkerrassa suihku. Ent.talon isäntä oli ihan ite laatottanu..Kakspuolisella teipillä..
matto oli kiinni listoilla. Että näin..
Kosteutta oli, mutta eipä mahottomia. Ihme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal253202- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792633- 351718
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801660- 281487
- 151455
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231444- 271415