minulla on 99 astra ja siinä palaa silloin tällöin ( tyhjäkäynnillä ollessa liikennevaloissa tai jos vähän aikaa joutuu olemaan pysähdyksissä moottori päällä) sellalinen moottorin hälytys merkkivalo..
tiedän että tääytyy viedä merkkihuoltoon joten ensin tiedustelisin onko se hälyyttävää vai viekö se vain enemmän bensiiniä palaessaan... onko teillä muilla kokemuksia merkkivalon seurauksista.... kiitos..
tiedän että tääytyy viedä merkkihuoltoon joten ensin tiedustelisin onko se hälyyttävää vai viekö se vain enemmän bensiiniä palaessaan... onko teillä muilla kokemuksia merkkivalon seurauksista.... kiitos..
Vastaukset 2
Vanhimmat
kyseistä merkkivaloa aina silloin tällöin vn -97 Astrassa, ihmettelin ja taisimpa kysäistäkin asiaa. Ei selvinnyt. Mutta ei mietityttänyt enempää, kun ajo oli 10-15 km kerralla kaupungissa.
Sitten lähdettiin ajamaan pohjoiseen, valo alkoi palaa jossain Heinolan kohdalla, sitten syttyi airbag -valo, jolloin rupesin jo huolestumaan. Huoltoasemalla tuli avuksi tiepalvelumies, joka arveli LATURI-ongelmaa -> johonkin nyrkkipajaan tsekkaukseen ja aivan oikein laturin vaihtoon keskellä lauantai-iltaa: ei enää valo ole palanut.
Veikkaukseni siis on että laturi sökö. Vaihda ennen kuin lähdet isompaan reissuun.
Meillä paloi valo aina joskus, kunnes vika selvisi seuraavalla moottoritien pätkällä, kannentiiviste
paloi, uusi tiiviste ja asia on ok.