Kuinka helposti varoitus?

Pavell

Eli kuinka helposti olette tai joku muu on saanut varoituksen?

Joskus kun tuntuu että niitä jaellaan ulkonäön perusteella ja toisinaan ei sitten millään...

9

2630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahjun naapuri

      Jos naapurisi asuu sossun kämpässä. Hän saa mölytä ja tappaa vaikka naapurinsa. Tehdä mitä vaan. Jos valitat, olet itse syyllinen!

      • Asuin 18,5 vuotta samassa omistusrivitaloasunnossa. 7 viimeistä vuotta annoin naapurin pitää autoaan lähes ilmaiseksi autotallissani. Kun otin autotallin omaan käyttööni, hän alkoi tehtailla minusta valituksia. Milloin oli istuskeltu patiolla, milloin patio taas oli siivoton ja viimeisenä sitten oli radion ja tv:n kuunteleminen liian kovaa. En jäänyt taistelemaan, vaan myin kämpän pois ja muutin omakotitaloon. Siinä on nyt ent. naapurille ihmettelemistä, kun uusi asukas alkaa tekemään täysremonttia. Ja vielä tupakoi patiolla, niin saa savut sisälle.
        Niin ja sitäkin ihmettelen, että miksi minua ei missään vaiheessa kutsuttu edes puhutteluun taloyhtiön taholta. Ainahan molempia osapuolia olisi kuultava.


      • väitteesi

        pitää paikkaansa - valituksen pitää muuten olla kirjallinen, ei se auta jos vain juoruilet huoltomiehen/talonmiehen kanssa.


    • Sally

      Itse työskentelen apulaisena isännöintitoimistossa.

      Ainakin minun kokemuksen mukaan riittää vaan kun joku valittaa häiriöstä niin se yleensä uskotaan ja asukkaalle menee varoitus uhkauksien kera. Asiaa ei millään tavoin varmisteta. Toisesta valituksesta puretaan vuokrasopimus ja sitä rataa.

      Jos varoitus on aiheeton ja sen saanut kiistää asian varoitus perutaan hyvin harvoin. Jos on ulkonäöltään poikkeava, viinaan menevä tai nuori häntä ei pääsääntöiseti uskota. Elikkä vakuuttava ns. normaalin oloinen valittaja voi helposti aiheuttaa paljon vahinkoa naapureilleen vaikka nämä asuisivat aivan kunnolla.

      Pärstäkerroin ratkaisee.

      Yksi esimerkki: Vanhempi rouva valitti nuoresta miehestä että hän rikkoo järjestys sääntöjä jatkuvasti ja juhlii ym. Poika sai tietysti varoituksen jonka hän kiisti jyrkästi. Isännöitsija uskoi vaan sokeasti tuota rouvaa. Poika teki rouvasta rikosilmoituksen kun poliisi tutki asiaa ja kuulusteli rouvaa selvisi että poika oli syytön ja rouva puhui täyttä paskaa.

      Isännöitsijä on poliisi, syyttäjä ja tuomari.

      Varoituksen saaneen sanalla ei täällä todellakaan ole mitään merkitystä. Yleensä pitää todistaa itsensä syyttömäksi häiriöön, joka on erittäin vaikeaa. Luulen että moni syytön on saanut häädön ihan vain ilkeän valittajan takia.

      • eLLu

        mites kun olet ollut aitiopaikalla niin tiedät onko poliisin käynnillä ja siitä saatava raportti painava sana...varsinkin kun useana vuonna sama toistuu...ja vielä ryyppyseura pitää tiukasti hantaakista kiinni(VVO:n ripa)...ihmettelen vaan


      • Etteivät täälläkään ihmiset usko että tällaista voisi tapahtua. Luottavat että isännöitsijät aina ovat oikeudenmukaisia ja lakinsa lukeneita. Ja että tosiaan molempia osapuolia kuultaisiin.
        No niin ei todellakaan minun tapauksessani käynyt. Ja häätövaroitus oli kirjallinen,piti oikein käräjäoikeudesta hakea.
        Kyllä minä tiesin ettei yksi häätövaroitus riitä, mutta en jäänyt odottamaan seuraavaa. Ja kämppä ostettiin heti, ilman yhtään näyttöä.


    • siinä

      varmaan häiriön pitää olla jatkuvaa ja isännöitsijä varmaan tiedustelee asioista muiltakin kuin siltä joka on kirjallista valitusta hänelle kirjoittanut - ja useimmiten isännöitsijä jo tietää asukkaista kuulopuheittenkin perusteella ja luottaa varmastikin sellaisiin puheisiin jotka ovat sellaisten ihmisten suusta jotka isännöitsijä tietää luotettavaksi ihmisiksi. Näin olettaisin.

    • Siis pientä kiusaa kai voi tehdä maailman loppuun asti.

      Kaikkea mistä ei jää kiinni tai voida todistaa...

    • Perseleuka

      jotta näin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      22
      6131
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      157
      4652
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3625
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3169
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1575
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      282
      1507
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      182
      1354
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      79
      1315
    Aihe