venetsia ja veneto

dara

Hei,

olemme matkalla venetsiaan neljäksi päiväksi. Haluaisimme kuitenkin viettää pari päivää jossain lähiseudulla (esim. junamatkan päässä) katselemassa paikkoja. Toisaalta vuoristomaisemat kiehtovat, mutta myös muutenkin monet asiat, kuten rannat tai shoppailu. Osaatteko suositella mihin kannattaisi lähteä?

Niin, ajankohta on pääsiäisen tienoilla.

Kiitos teille jotka viitsiitte auttaa! :)

5

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avulias aatu

      Ei mitään kiittelemistä, täällä mielellään vastataan asiallisiin kysymyksiiin.

      Siis Venetsiaan neljän päivän matkalle, mutta haluaisitte viettää pari päivää lähiseudulla, vuoristossa ja rannoilla?

      Asiahan on selvä. Lähiseuduilta, junamatkan päästä suosittelen Ravennaa, Padovaa, Ferraraa ja Vicenzaa.
      Vuoristomaisemia näette Gran Paradisossa Aostan alueella. Rantakohteeksi suosittelen Liguriaa tai Terracinaa Rooman ja Napolin välissä. Pääsiäisen aikaan niillä ei ole ruuhkaakaan.

      Shoppailuun jää vielä reilusti aikaa, neljän päivän matkastahan oli kysymys? Kysy vaan reilusti lisää, jos jäi epäselvää!

      • Nimetön

        Venetsiassa pääsiäisenä.
        Mitä kaikkea siellä ehtisi viidessä päivässä kokea? hyviä/edullisia ravintoloita, kohteita?
        Hintataso? Gondolit-kalliita?


      • Nimetön kirjoitti:

        Venetsiassa pääsiäisenä.
        Mitä kaikkea siellä ehtisi viidessä päivässä kokea? hyviä/edullisia ravintoloita, kohteita?
        Hintataso? Gondolit-kalliita?

        Canale Grande on maailman kaunein katu, siinä jo riittää ihmettelemistä. Canalen ylittävä Rialton silta ympäristöineen on upea. Lähellä myös kiintoisa kalatori. Canalen varrella useita upeita palazzoja, mm. Ca'd'Oro ja Ca' Rezzonico.

        Piazza San Marco taas on maailman (vai oliko se Euroopan) kaunein olohuone. Siellä riittää turisteja, mutta mitäpä siitä. Markuksen kirkko, Dogen palatsi, kellotornista avautuvat näkymät.

        Itse käyn joka kerta kahvilla Cafe Florianissa, joka on perustettu 1720. Kaksi kahvia maksaa muistaakseni n.15 euroa, mutta kerranhan täällä vain eletään.

        Gallerie dell'Accademia on tietysti must; Carpaccio, Veneziano, Giorgione, Tintoretto, Veronese. Collezione Peggy Guggenheim siinä vieressä; Moore, Ernst, Picasso, Pollock. San Trovasossa Tintoretton myöhäisiä maalauksia. Santa Maria della Salute; upea kirkko upealla paikalla; Tizian, Tintoretto. Scuola Grande di San Rocco; täällä ovat NE Tintorettot. Vieressä Santa Maria Gloriosa dei Frarissa mm. Tizian, Bellini, Donatello jne. San Polo; Tintoretton viimeinen ehtoollinen. San Cassiano; edellä mainitun vaikuttava Ristiinnaulittu. San Zaccaria. Scuola di San Giorgio degli Schiavoni; Carpaccion parhaita maalauksia. Arsenale; portit, pääsy rajoitettu. Merenkulkumuseo. Ghetto; maailman ensimmäinen juutalaisgetto, pysähdyttävä tunnelma.

        Ja onhan siellä vaikka mitä tämän lisäksi, mutta viisi päivää on kovin lyhyt aika. Muranossa on hauska käydä, samoin Buranossa. Entä Torcellon autioitunut saari? Ja kaiken tämän lisäksi pitää ehtiä haistella ainutlaatuisen kaupungin ilmapiiriä, kierrellä kujia, katsella kanavien liikennettä.


      • kalliita
        Nimetön kirjoitti:

        Venetsiassa pääsiäisenä.
        Mitä kaikkea siellä ehtisi viidessä päivässä kokea? hyviä/edullisia ravintoloita, kohteita?
        Hintataso? Gondolit-kalliita?

        gondoliajelu on kyllä kallis, oisko viitisenkymmpiä puolituntinen. hintataso muutenkin aika korkea.


      • olla?
        kalliita kirjoitti:

        gondoliajelu on kyllä kallis, oisko viitisenkymmpiä puolituntinen. hintataso muutenkin aika korkea.

        Siis viisikymmentä euroa? Onko sentään niin kallis?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9720
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      140
      5508
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3153
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      78
      2558
    Aihe