Miten yleistä on että kissa ottaa joskus kädestä kiinni meillä Sisu ainakin tekee sen silloin kun sen ottaa vastoin sen omaa tahtoaan syliin .Se todellakin pitää kynsillä kiinni ja puree samalla.Toinen mielenkiintoinen juttu on se että vaikka se puree niin sen jälkeen se alkaa nuolemaan ,siinä vaiheessa pitää päästää irti tai muuteen...sähinää ..murinaa.Onko kellään samantapaista? Muuten Sisu on kiltti ja nuolee aina aamuisin varpaatkin.
Kissa hyökkäilee käsiin?
Sisu-kisu
3338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä ota kissaa syliin vasten sen omaa tahtoa. Purisin minäkin silloin. Meillä kissa saattaa purra ja nuolla silloin, kun sitä silittää ja se on tyytyväinen. Jotkut kissat tekevät sitä innostuessaan, jotkat vihastuessaan. Ei se epänormaalia ole.
Meillä on samaa juttua paitsi meijän kissa tekee sitä onnellisena kehräten samalla. jos annan hänen jatkaa niin hän käyttäytyy kuin kolli ;)
Kissojen leikkiä.. Jos ei kissasi tiedä kipurajaa, niin opeta se sille niin että se ymmärtää milloin sattuu. Kun kissa tarraa kynsineen kädestää, niin vinkaise tai parkaise niinkuin sen sisarukset tekivät silloin kun leikki kävi liian rajuksi.
Toiset haluavat opettaa nuo tavat kokonaan pois, mutta meillä saa kädellä leikkiä ilman kynsiä ja järsiäkin vain ihan kevyesti. Kissa oppii. Ikäkin vie tavan pois.