Eminem

..........

Jokainen kerta kun kuuntelen tämän herran musiikkia ja paneudun todella sanoihin, huomaan yllättyväni. Eminemin musiikki on todella lyyrisesti taidokasta, samaa luokkaa kuin Nasir Jonesilla (Nas) ja Christopher Wallacella (Notorious B.I.G.).
Ja elokuvansa 8 Mile dvd:n extroista löytyvä "aito" battle -osio näyttää kuinka nokkela ja lahjakas riimittelijä Eminem todellisuudessa on.
Hyvää rap/hiphop musiikkiahan voi tehdä lähes kuka vain, mutta se, että saa upottettua jonkin yhteiskunnallisen viestin tai oman elämänkertansa sanoituksiin yhtä lahjakkaasti kuin edellämainitut artistit, on jo todellista lahjakkuutta.

4

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eminem2

      Olen seurannut Eminemin uraa jo vuosia ja kuunnellut hänen musiikiansa. Aluksi tykkäsin muuten vain Eminemin musiikista, mutta sitten aloin oiken ajatuksella kuuntelemaan hänen sanomaansa. Siinä todella on järkeä! Olen myös nähnyt 8 milen ja tykkäsin siitäkin paljon!

      • älykäs

        ja nöyrä. Tappavan kova yhdistelmä. Hyvä Em!


    • Lil Man

      Eminem osaa räpätä todellakin. Miks kaikki pilkkaa ja haukkuu sitä. Haistakaa te paska jotka pilkkaatte sitä

      • kumier

        niin haistakaa paska eminem on huipu artisti pistäkää paremaksi. en oo nähny 8 mile mut haluisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      117
      3817
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3121
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2724
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2409
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      33
      2328
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2227
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2211
    9. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      27
      2154
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    Aihe