Mutta eikös sitten kannata ostaa pientä pöytäsirkkeliä jolla menee 80mm lankku poikki ja leveämmät laudat ym.
Eikö ole turhaa ostaa yhdistelmää, jiiri/pöytä???
Esim K-raudasta saa pöytäsirkkelin 99€
Siis miksi maksaa 500-700€ amatöörin??
Eikö ole turhaa ostaa yhdistelmää, jiiri/pöytä???
Esim K-raudasta saa pöytäsirkkelin 99€
Siis miksi maksaa 500-700€ amatöörin??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toiset haluavat käyttää oikeaa työkalua oikeassa paikassa. Kun omistaa vasaran alkaa kaikki näyttää naulalta.
sarjassa: amatöörimäinen kysymys, ja asia selviää kun hankkiin jonkun laitteen: pyörösaha, pöytäsirkkeli, yhdistelmäsaha.
Tämän jälkeen kun sitten alkaa jotain katkaista niin käytännössä selviää millä tehdään mitäkin ja siis pystyy tekemään.
Rakennusala on ala jolla kukaan ei kauheasti toisia näemmä neuvo
pöytäsirkkeli muistaakseni 49.90e (Bauhaus). On hyvälaatuinen terä. Leikkaa kevyesti. Vaikka sahaussyvyys on vain 45mm. saa sillä paksumpaakin kun sahaa kummaltakin puolelta. Ihan kätevä vaikkapa veneen teossa.
Pöytäsirkkelillä voi ajaa lautaa rimaksi, levyä halki... Lankun katkaisuun ei oikein sovellu. Käsisaha tai jiirisirkkeli on hyvä. Kokenut tekijä katkaisee usein käsisahalla yksittäiset lankut. Jos on enemmän katkaistavaa, sitten jiirisirkkeli.
Pöytäsirkkelillä on hyvä pätkiä ohuempia rankoja polttopuiksi. Olen tehnyt monta mottia sillä. Kunhan ei polta käämiä. Istuva työ. Paksummat ajan kahdelta puolelta tai otan moottorisahan.