Tämä on kovin yleistä kaikissa harrastuksissa, mutta eritoten niissä missä tehdään yhteistyötä eläinten kanssa. Miksi eri tavalla eläintään ruokkivasta aletaan höpistä selän takana? Miksi eri tavalla eläintään treenaavaa aletaan katsoa kieroon?
Aktiivi-koiraihmiset ovat yksi ryhmä mihin olen päätynyt tutustumaan. Hapanta porukkaa.. Uusia ja kokemattomia saatetaan katsoa nenänvartta pitkin kauan ennenkuin annetaan pari hassua ylimielistä neuvoa ja kyylätään vielä tarkemmin että toimiiko se nyt niitten mukaan. Ei, olette oikeassa, tuo on vaan se mieleenpainuvin porukka. Toiset neuvovat avuliaasti ja kyselevät aidosti kiinnostuneena uuden koirakon toiminnasta.
Hevospuolella olen taas päässyt tutustumaan siihen että jos ei tee kaikkea kuten klassiseen ratsastustyyliin kuuluu, on eläinrääkkääjä tai muuten epäilyttävä tyyppi. Eräällä kaverillani oli tapana ratsastaa hevostaan AINA ilman satulaa. 120cm esteet menivät todella näppärästi vaikka sitä lätkää ei siinä välissä ollutkaan.. No tämä tyyli sai sitten kyytiä kaikilta tallin omistajaa myöten. Myönnän että tyyppi oli muutenkin omaperäinen verrattuna muihin, mutta ei kyllä hevostaan vahingoittanut mitenkään. Mikä tuohon seläntakana puhumiseen sitten oli oikein syynä? Se että hän uskalsi tehdä asiat eri tavalla verrattuna muihin?
Mikä tekee nimenomaan aktiivisista "eläinihmisistä" niin kateellisia?
kateus ja sisäänpäinlämpiävyys?
8
556
Vastaukset
- bodivan
olevan sen syyn,eli se koira/mikä tahansa eläin on niin rakas ja niille annetaan inhimilliset piirteet.Mutta on ollut yksi harrastus laji,jossa sellaista en ole kokenut,ja se on tuo vetokoira harrastus.Johtuisiko siitä,että koirat eivät ole kainalossa nukkuvia mamman mussukoita,vaan koiria joita kunnioitetaan ja joiden panos on tärkeä,ja tärkeintä niiden ANNETAAN olla koiria.
En usko että yksikään koira on onnellinen,jos omistaja on antanut sille inhimillisiä piirteitä jatukahduttaa sen rakkaudella,se on kuitenkin koiralle vieras tunne,se on inhimillinen tunne.Koiran on saatava huomiota koiramaisella tavalla,ei ihmisen rakkaudentarvetta täyttämään,jota sitten jaetaan sairaalla tavalla.
Ja kun tälläisen rakastavan omistajan koiraa ja koiranpitoa arvostellaan,niin se on se tekijä mielestäni.Ja jos vielä sen arvostelijan koira menestyy paremmin,niin keitto on valmis.
Kysymys ei ole enää sen jälkeen minkään järjen selitettävissä,vaan liikutaan sellaisilla tunne-alueilla joille ei löydy selitystä. - sudenkorento75
vaikka varmastin sitäkin löytyy. Niinkuin olemme huomanneet on yhtämonta mielipidettä kuin koiranomistajaa (ainakin melkein). Jos yksi ruokkii jollain tapaa saattaa toinen pitää sitä aivan vääränä tapana. Pitäisi vaan muistaa, että joku asia sopii toiselle joku muu taas toiselle (tahdon itsekkin välillä unohtaa tuon.)
Mietin tuota hevosjuttua josta kerroit (esteitä ilman satulaa), korjaa jos olen väärässä, mutta itse ajattelisin näin, että jos hevonen hyppää esteen ja sinulla ei ole satulaa niin silloinhan ratsastajan paino on varmastikkin eri kohdassa kuin satulan kanssa (jalustimista kun saa tukea ja enemmän hevosta "helpottavamman" asennon). En tiedä onko siitä sitten hevosen selälle haittaa? Normaali ratsastuksesta ilman satulaa en olisi niin huolissaan, mutta tuo hyppääminen?
Kyllähän sen huomaa eron jos laukkaat istuen tai laukkaat niin, että olet jalustimilla, niin onhan se hevosen helpompi liikkua.- Hömelö
se että satulassa pääsee kevyeen istuntaan (paino jalustimilla) helpottaa hevosen liikkumista, mutta en usko kerran viikossa ilman satulaa hyppäämisen pilaavan hevosen selkää. Niin, siis hevosella ei hypätty ratoja, vaan yksittäisiä esteitä tai matalampia sarjoja.
"Mitä enemmin tunnen ihmisiä, sitä parempi on koirani" (jotenkin noin menee aforismi)
mutta esim. koirayhdistyksissä toisten kemiat pelaa keskenään ja toisten kanssa on mielyttävämpää tehdä yhdessä hommia. tottuu toisen tapoihin ja jos ajatusmaailma vielä on samankaltainen niin yksi ns. klikki on tosiasia. Vaikeata silloin kyllä vieraan on siihen tulla. Ihminen on ihminen ei siitä mihinkään pääse.
- semmu
Hevospuolella sen kyllä todella huomaa. Et varmasti pääse unohtamaan jos olet uusi tahi kokematon. Naurettavinta siinä on se, että suurin ryhmä näistä nenänvartta pitkin katsojista on ne, jotka ovat vähän kuin puolivälissä matkaa. Eli tietävät jo paljon mutta enemmänkin voisi osata. Nämä sitten kadehtivat niitä jotka tietävät enemmän ja toisaalta katsovat alaspäin niitä jotka eivät.
Ja näkyy se täällä koirapuolellakin, varsinkin näillä palstoilla joilla ei ole niin vakavaa valvontaa kuin esim. koirasivustojen palstoilla. Kyllä saa "reilua" palautetta jos on todennut jonkun normaalista poikkeavan, ehkä hieman kyseenalaisenkin keinon koirallaan. Aivan kuten tuo ilman satulaa ratsastaminen hevosella.- Hömelö
Olen itse päässyt hevospuolella sellaiseen puolueettomaan välimaastoon. Olen "yleismies jantunen" tuntihevospuolella,(tai siis olen ollut pitkään) autan ja neuvon kaikkia, jotka sitä pyytävät. Ja kaikenlisäksi pidän siitä että saan jakaa tietojani nuoremmille harrastajille. Myöskään nämä tietäväisemmät superratsastajat eivät minua pahemmin mulkoile, ainut vaan etteivät kauheasti arvostakaan kun kerran toimin lähinnä "kehäraakkien" kanssa kun heillä taas on ne 50000 mummonmarkan kauramoponsa...
Ja vielä kun pääsisi täällä Espoon suunnalla jonnekkin tallille töihin.. *unelmoi* - semmu
Hömelö kirjoitti:
Olen itse päässyt hevospuolella sellaiseen puolueettomaan välimaastoon. Olen "yleismies jantunen" tuntihevospuolella,(tai siis olen ollut pitkään) autan ja neuvon kaikkia, jotka sitä pyytävät. Ja kaikenlisäksi pidän siitä että saan jakaa tietojani nuoremmille harrastajille. Myöskään nämä tietäväisemmät superratsastajat eivät minua pahemmin mulkoile, ainut vaan etteivät kauheasti arvostakaan kun kerran toimin lähinnä "kehäraakkien" kanssa kun heillä taas on ne 50000 mummonmarkan kauramoponsa...
Ja vielä kun pääsisi täällä Espoon suunnalla jonnekkin tallille töihin.. *unelmoi*Itse olen myös vähän välimaastossa. Toki hevoset ovat vain harrastus, mutta liikuskelen sellaisissa piireissä ja paikoissa ettei oikeastaan ole noita nenänvartta pitkin katsojia saatikka sitten kadehtijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920